Isplata tek nakon pravomoćne presude
Ako harač padne država neće sama vratiti novac
Postoji samo obveza da se šteta mora nadoknaditi, a takva obveza ne znači i da bi Ustavni sud mogao zauzeti stav da država mora svima vratiti novac bez posebnih tužbi,
Začkoljica na koju su vladajući vrlo vjerojatno računali pri donošenju kriznoga poreza kaže da će se, ukoliko "harač" padne na Ustavnom sudu, građani sami na sudovima morati boriti za povrat svog neustavno otetog novca!
Naime, iako je Vlada mirne duše ponavljala da će se iz budžeta vratiti novac ukoliko prođe ustavna tužba predsjednika Stjepana Mesića, Novi list piše kako se odlukom Ustavnog suda ne bi moglo obvezati državu da pojedincima vrati novac uzet na ime kriznog poreza, jer ta institucija nema obvezu otkloniti pričinjenu štetu.
Postoji samo obveza da se šteta mora nadoknaditi, a takva obveza ne znači i da bi Ustavni sud mogao zauzeti stav da država mora svima vratiti novac bez posebnih tužbi, navodi list.
A u slučaju da Ustavni sud ne naloži automatski povrat novca, hrvatski će sudovi biti zasuti milijunima privatnih tužbi čije bi podizanje plaćali zaposleni s većim plaćama od tri tisuće kuna te umirovljenici, dok bi država troškove parničenja, oduzet novac i zatezne kamate platila tek nakon nekoliko godina kada bi presuda protiv države postala pravomoćna.
I tako će država, koja je s lakoćom i po hitnom postupku izvojevala uzimanje 2 ili 4 posto neto iznosa primanja građana, natjerati iste te građane da ako žele svoj novac da se bace na dugotrajnu i mukotrpnu borbu na hrvatskim sudovima.
Vezane vijesti
-
-
Prosječna plaća u RH iznosi 5.323 kune i realno vrijedi oko četiri posto manje nego lani, upravo zato što je oko 3 posto prosječnih primanja završilo u državnoj blagajni
-
Zbog velikog pritiska javnosti, Ustavni će sud odluku donijeti u dosad rekordnom roku, a to je samo tri i pol mjeseca nakon uvođenja kriznog poreza
-
Kao član gradske Skupštine, Kosor je zabrinut zbog ogromnih dugova u koje je Milan Bandić uvalio Zagreb
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!