Događaji

Isplata tek nakon pravomoćne presude

Ako harač padne država neće sama vratiti novac

Ako harač padne država neće sama vratiti novac

Postoji samo obveza da se šteta mora nadoknaditi, a takva obveza ne znači i da bi Ustavni sud mogao zauzeti stav da država mora svima vratiti novac bez posebnih tužbi,

Začkoljica na koju su vladajući vrlo vjerojatno računali pri donošenju kriznoga poreza kaže da će se, ukoliko "harač" padne na Ustavnom sudu, građani sami na sudovima morati boriti za povrat svog neustavno otetog novca!

Naime, iako je Vlada mirne duše ponavljala da će se iz budžeta vratiti novac ukoliko prođe ustavna tužba predsjednika Stjepana Mesića, Novi list piše kako se odlukom Ustavnog suda ne bi moglo obvezati državu da pojedincima vrati novac uzet na ime kriznog poreza, jer ta institucija nema obvezu otkloniti pričinjenu štetu.

Postoji samo obveza da se šteta mora nadoknaditi, a takva obveza ne znači i da bi Ustavni sud mogao zauzeti stav da država mora svima vratiti novac bez posebnih tužbi, navodi list.

A u slučaju da Ustavni sud ne naloži automatski povrat novca, hrvatski će sudovi biti zasuti milijunima privatnih tužbi čije bi podizanje plaćali zaposleni s većim plaćama od tri tisuće kuna te umirovljenici, dok bi država troškove parničenja, oduzet novac i zatezne kamate platila tek nakon nekoliko godina kada bi presuda protiv države postala pravomoćna.

I tako će država, koja je s lakoćom i po hitnom postupku izvojevala uzimanje 2 ili 4 posto neto iznosa primanja građana, natjerati iste te građane da ako žele svoj novac da se bace na dugotrajnu i mukotrpnu borbu na hrvatskim sudovima.


Reci što misliš!