Događaji

Otok Iž

Proslava blagdana Velike Gospe i sv. Roka na otoku Ižu

Proslava blagdana Velike Gospe i sv. Roka na otoku Ižu

Blagdani u znaku stare glagoljaške baštine

Već godinama tradicionalno se svečano proslavlja blagdan Velike Gospe i sv. Roka na otoku Ižu.  Brojnim sudjelovanjem mještana te stranih i domaćih gostiju, proslava ovih blagdana na neki način zaključuje ljetna zbivanja na otoku Ižu.

Na Veliku Gospu, 15. kolovoza, Mali Iž slavi svoju feštu svečanim misnim slavljem u župnoj crkvi Uznesenja Marijina, koja dominira mjestom na središnjem brežuljku iznad uvala Knež i Komoševa, okružena maloiškim zaseocima Porovcem, Makovcem i Mućelom. Brojni hodoičasnici, domaći i osobito iseljenici i gosti, ispunili su svečano ureršenu Gospinu crkvu na jutarnjoj misi koju je predvodio župnik don Krešo Ćirak.

U svojoj je propovijedi govorio o vrijednosti ljudske osobe, koja se sastoji i od duše i od tijela, ističući da kršćanstvo ne prezire tijelo već upravo uči da preko tijela čovjek izražava najdublje vrijednosti kao što je ljubav. Marijino uznesenje u nebo tijelom upravo je potvrda tog vrednovanja ljudske tjelesnosti koja je čovjeku darovana da preko nje stekne vječnost. Poslije podne održane su u portu Komoševa sportske aktivnosti a navečer na Raskrižju u zaselku Makovac pučka fešta uz pjesmu i ples.

U susjednom Velom Ižu na blagdan Velike Gospe održala se tradicionalna glagoljaška misa koju su Veloižani sačuvali, uz svoje drevne napjeve na staroslavenkom jeziku. U propovijedi, župnik Ćirak je pozivao roditelje da brinu o duhovnom rastu i kulturi svoje djece. Napomenuo je i vrijednost ljudskoga tijela preko kojega čovjek izražava svoju osobnost, ističući da se upravo u ljetnim mjesecima najčešće obezvrijeđuje tijelo nečednošću i hedonizmom.

Nakon mise uslijedila je živopisna procesija sa zlatom okićenim Gospinim kipom uz veloiški porat, ispunjen domaćim i stranim jahtama, uz pjevanje Gospinih litanija. Gospin kip po tradiciji nose mladići i djevojke u starim iškim nošnjama. Gospin kip na sebi nosi brojne zlatne zavjetne darove prijašnjih generacija pomoraca, ribara i težaka, čije su ljudske i povijesne sudbine na taj način preko zavjetnih darova našle svoje mjesto na Gospinom kipu.

Jučer, na blagdan sv. Roka, Veloižani su se okupili na brdašcu Pelovac, gdje je pred 350 godina sagrađena zavjetna crkvica sv. Roka, kao zahvalni zavjet nakon prestanka pošasti kuge. Nakon svečane Večernje mise u čast sv. Roka, koju su skladno i gromoglasno otpjevali domaći pjevači na starim iškim glagoljaškim napjevima, uslijedila je procesija s kipom sv. Roka oko crkve te blagoslov djece te druženje i okrjepa svih nazočnih.

Župnik je u propovijedi govorio kako bolesti i nevolje života nisu i ne smiju biti znak očaja i nemoći, već poziv na nadu, o čemu svjedoči i zavjetna crkvica sv. Roka sagrađena od naših starih kao znak zahvale i nade u Božju ljubav.


Reci što misliš!