Događaji

Zakonske smetnje

Rončeviću ipak nije skinut imunitet

Rončeviću ipak nije skinut imunitet

Antičević-Marinović tvrdi da policija i DORH i sada mogu provoditi sve radnje protiv Rončevića, bez obzira na to što on ima imunitet

Sjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva na kojoj se trebao skinuti imunitet bivšeg ministra obrane Berislava Rončevića ipak je otvorena za javnost. U burnoj raspravi o tome kako tumačiti novi zakon o kaznenom postupku, SDP i HDZ su se složili da, dok traje istraga, zastupnicima ne treba skidati imunitet, već tek kad se podigne optužnica.

Četiri člana Povjerenstva iz redova HDZ-a glasovala su protiv skidanja imuniteta, ostali su bili za, no kako jedan član nije bio na sjednici, glasovanje o skidanju imuniteta završilo je neodlučeno - 4:4. Prije tog glasovanja Mandatno-imunitetno povjerenstvo je raspravljao o tome treba li se po novom Zakonu o kaznenom postupku zastupniku uopće skidati imunitet prije podizanja optužnice. Većina, sedam zastupnika (HDZ, SDP i ostali), zauzeli su stav da se ne treba skidati imunitet i da DORH može provoditi istragu protiv Rončevića. Jedini koji se u toj raspravi usprotivio mišljenju većine bio je Ivan Drmić iz HDSSB-a, koji misli da imunitet treba skinuti odmah jer će istraga tako biti brža i učinkovitija.

Iako do jučer nije bilo nikakve dvojbe hoće li Povjerenstvo udovoljiti zahtjevu Tužiteljstva i skinuti imunitet Rončeviću, članovi su se, doznaje Jutarnji list, u međuvremenu konzultirali s pravnicima koji smatraju da - prema novom Zakonu o kaznenom postupku - u ovoj fazi postupka nije ni potrebno skidanje zastupničkog imuniteta.

'Za skidanje imuniteta važno je utvrditi kada počinje kazneni postupak. Po starom zakonu, kazneni postupak počinjao je donošenjem rješenja o provođenju istrage od strane istražnog suca ili Državnog odvjetništva. No po novom zakonu, istraga nije dio kaznenog postupka, odnosno kazneni postupak počinje kada sud potvrdi optužnicu', kazala je za Jutarnji list Ingrid Antičević-Marinović, SDP-ova zastupnica i bivša ministrica pravosuđa.

Antičević-Marinović tvrdi da policija i DORH i sada mogu provoditi sve radnje protiv Rončevića, bez obzira na to što on ima imunitet.

Berislava Rončevića se tereti da je kao ministar obrane 2004. za vojsku kupio 39 kamiona nepovoljnijeg ponuđača i tako oštetio državni proračun za 10 milijuna kuna. Za takav oblik tog kaznenog djela zakon predviđa zatvorsku kaznu od jedne do deset godina.

DORH je tražio, sukladno novom Zakonu o državnom odvjetništvu i novom Zakonu o kaznenom postupku, da sjednica bude tajna, s obzirom na to da su dokumenti koji se tijekom istrage prikupljaju tajni, izjavio je za Hrvatski radio predsjednik MIP-a Damir Sesvečan. Dodao je, međutim, da osobno smatra kako nema potrebe za tajnost sjednice.


Reci što misliš!