Događaji

Godišnjica kornatske tragedije

Neodgovorena pitanja i nakon dvije godine

Neodgovorena pitanja i nakon dvije godine

Nikad nije odgovoreno na pitanje što je vojska te noći radila na Kornatu, zašto je satima priječila dolazak istražnog suca na Kornat, a pitanje je i koliko je kvalitetno mogao biti obavljen očevid nakon što je mjestom tragedije prošlo 200 specijalaca

Dvije su godine prošle od kornatske tragedije u kojoj je 30. kolovoza 2007. poginulo 12 vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnog - Dinko Klarić, Ivan Marinović, Ivica Crvelin, Marinko Knežević, Hrvoje Strikoman, Gabrijel Skočić, Karlo Ševerdija, Ante Juričev-Mikulin, Marko Stančić, Ante Crvelin, Tomislav Crvelin i Josip Lučić.

Brodovi s obiteljima, prijateljima, vatrogascima iz svih krajeva Hrvatske, predstavnicima državnih čelnika i lokalnim političarima prema otoku Kornatu krenut će iz Vodica u 8.30, iz Murtera u 9.30, te iz Šibenika u 10 sati, javlja HTV .

U crkvi Gospe od Tarca na Kornatu za poginule vatrogasce služit će se misa zadušnica, a nakon mise najavljen je odlazak u uvalu Šipnate, gdje će se na mjestu njihove pogibije položiti vijenci i zapaliti svijeće. Na obilježavanju kornatske tragedije bit će i izaslanstvo Hrvatskoga sabora u kojemu će biti Neda Klarić, Ante Kulušić i Brankica Crljen.

Obitelji i dalje za tragediju optužuju državu i vojsku. Mnoga neodgovorena pitanja i dandanas potpiruju sumnju u eruptivni požar. Nikad nije odgovoreno na pitanje što je vojska te noći radila na Kornatu, zašto je satima priječila dolazak istražnog suca na Kornat, a pitanje je i koliko je kvalitetno mogao biti obavljen očevid nakon što je mjestom tragedije prošlo 200 specijalaca.

Uvjereni su da je sve to učinjeno s namjerom da se sakrije pravi uzrok tragedije, a to, prema njihovu mišljenju, sigurno nije eruptivni požar.

Obitelji i danas pitaju zašto se kasnilo pri ogranizaciji pomoći i zašto su neki od stradalih vatrogasaca putovali više od 10 sati od Kornata do, primjerice, bolnice u Zagrebu. Ogorčeni su, jer za cijeli niz propusta koji su učinjeni nitko nije odgovarao, a pitanje je i hoće li biti suđenja bivšemu županijskom vatrogasnom zapovjedniku Draženu Slavici. Protiv njega je istraga prekinuta, a hoće li tako i ostati, odlučit će Vrhovni sud.

Premijerka Jadranka Kosor jučer ujutro na grobove poginulih vatrogasaca položila je vijence i zapalila svijeće, a da o tome nitko ništa nije znao, čak ni obitelji vatrogasaca. Šokirani su takvim činom jer su njezin dolazak očekivali danas, kada će na Kornatu biti služena misa zadušnica, a zatim će na samom mjestu tragedije biti položeni vijenci i upaljene svijeće.

Obitelji tvrde da je premijerka željela izbjeći susret s njima i sva neugodna pitanja koja imaju za nju.

Premijerka je odbacila te sumnje. Izjavila je kako duboko suosjeća s obiteljima poginulih. "Željela sam to učiniti sama i mislim da to razumijete", izjavila je premijerka.


Reci što misliš!