Događaji

Kaznena prijava protiv Mravaka

Kaznena prijava protiv Mravaka

Sumnja se da je počinio više kaznenih djela u gospodarskom poslovanju: sklapanje štetnog ugovora te prekoračenje položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju

Državno odvjetništvo i ravnateljstvo policije pripremaju kaznenu prijavu protiv predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravka, doznaje Jutarnji list, a prenosi HTV .

Sumnja se da je počinio više kaznenih djela u gospodarskom poslovanju: sklapanje štetnog ugovora te prekoračenje položaja i ovlasti u gospodarskom poslovanju, za što je propisana kazna do 10 godina zatvora.

Konkretno, sumnja se da je Mravak koristio svoj položaj u upravi HEP-a kako bi sklapao ugovore koju su oštetili državni proračun za više od milijardu kuna, istodobno pribavljajući znatnu imovinsku korist drugim pravnim osobama i prikrivajući stvarno stanje u poslovnim knjigama.

Mravak: Kako sam došao, tako ću i otići

Od desetak ugovora koji se kriminalistički obrađuju, najveći su lanjska kupnja električne energije po najvišoj zabilježenoj cijeni na tržištu od 83 eura po MWh te preprodaja kupljene struje šibenskom TLM-u i mostarskom Aluminiju po od 20 eura za MWh. Pritom je, kako naglašavaju izvori Jutarnjeg, istrazi mnogo zanimljivije zašto je HEP ionako preplaćenu struju prodavao po četverostruko nižoj cijeni poduzeću u susjednoj državi.

Kriminalističkom obradom zahvaćene su i druge državne tvrtke, poput HAC-a i Dalekovoda.

Istražuju se i ugovori o zapošljavanju koji dokazuju vladavinu nepotizma te ugovori o pružanju intelektualnih usluga koje je HEP sklapao s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu, na osnovi kojih je dekan fakulteta Darko Tipurić primao visoke honorare.

Kako navodi Jutarnji, iz MUP-ove dokumentacije je vidljivo da su zauzvrat djeca članova uprave i direktora HEP-a kao studenti Ekonomskog fakulteta dobivala različite beneficije te da je jedan od njih i sin Ivana Mravka, koji je nakon završenog studija ekonomije zaposlen u Dalekovodu.

USKOK-ovi odredi uskoro će zakoračiti u sve državne tvrtke. Prvi na udaru naći će se HEP. Prioriteti bi trebale biti istrage o sklapanju štetnih ugovora u HŽ-u i HEP-u, ali i drugim javnim tvrtkama poput HAC-a, Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma itd.

Modus operandi akcije koje će se provoditi teći će u dva smjera: kriminalistička obrada brojnih prijava o nezakonitostima u javnim tvrtkama i stalna revizija njihova poslovanja.

 


Reci što misliš!