Događaji

Zakoni

Hrvatska u ožujku 2010. dobiva novi kazneni zakon

Hrvatska u ožujku 2010. dobiva novi kazneni zakon

Radna skupina Ministarstva pravosuđa na čelu s profesoricom Ksenijom Turković do ožujka 2010. godine izradit će novi kazneni zakon

Osnovana radna skupina Ministarstva na čelu s Ksenijom Turković. Dosadašnjih 15 izmjena KZ-a unijele su mnoge neusklađenosti i proturječnosti, a treba ga osuvremeniti u području sankcija, seksualnih delikata i gospodarskoga kriminala, piše Vjesnik

Radna skupina Ministarstva pravosuđa na čelu s profesoricom Ksenijom Turković do ožujka 2010. godine izradit će novi kazneni zakon. »Dosta je bilo krpanja kaznenih paragrafa. Skupljeno je znanje, imamo po institucijama sustava golemo iskustvo, živimo u živahnoj Europi čije norme valja slijediti. Sve je to razlog za novi zakon, a ne nekakvu novelu koja bi probleme samo prikrila«, kaže Ksenija Turković.

Glavni razlozi za promjenu KZ-a su u odredbama koje su spletom okolnosti ostale iz zakonodavstva bivše države. Posebice u gospodarskom kriminalitetu. Nadalje, dosadašnjih 15 izmjena KZ-a, od 1990. do danas, unijele su u KZ mnoge neusklađenosti i proturječnosti, što sve treba izbaciti iz zakona. KZ treba osuvremeniti u području sankcija, seksualnih delikata i, posebice, gospodarskoga kriminala.

Postoji potreba i za izmjenom sadržaja i smisla klasičnih KZ-instituta: krajnje nužde, isključenja protupravnosti, produljenoga kaznenog djela, novčane kazne te mjera obveznog psihijatrijskog liječenja.

»Kada to uredimo, moramo proći kroz kompletan zakon i uspostaviti logičan raspon kazni. Ovako kako je to danas jednostavno više ne drži vodu«, naglašava profesorica Turković.

U startu, što se tiče Općeg dijela KZ-a, profesorica Turković predlaže izbacivanje kategorije beznačajnoga kaznenog djela i njegovo rješavanje kroz načelo oportuniteta. To otprilike znači da bi već zakon bio taj koji će reći koji to stupanj ugroze donosi pojedino kazneno djelo i ima li smisla suditi ako ta ugroza ne prelazi granicu beznačajnosti djela.

U posebnom dijelu KZ-a uočeno je da nedostaju brojna djela, a ne mogu se sankcionirati iako postoje u praksi - na primjer, kazneno djelo šikaniranja na radnome mjestu, seksualnog uznemiravanja, bezobzirne vožnje, nepoštivanja mjera opreza, neplaćanja doprinosa za socijalnu sigurnost radnika, krivotvorenje lijekova. »Radnu skupinu zamislila sam vrlo široko i vrlo neformalno.

Naime, mi za svaku normu koju ćemo upisati u zakon moramo znati da je nužna, da je napisana tako da traje, da slijedi sudsku praksu, da u primjeni sucima ne predstavlja problem«, objašnjava Ksenija Turković.

Zato su na njezinu popisu suradnika svi, od Državnog zavoda za statistiku do nevladinih udruga, od tužitelja do policajaca. No, ni to, prema mišljenju profesorice Turković, nije dovoljno.

»Molim da svakako navedete i web-adresu http/nkz.pravosudje.hr na kojoj piše sve o novom zakonu, može se pročitati dokle smo došli u izradi i može se dati i osobni prilog budućem sadržaju«, zaključuje Ksenija Turković.


Reci što misliš!