Događaji

Golubić je za Zagreb – Berlin!

Komentar: Nebuloze u Golubiću

Komentar: Nebuloze u Golubiću

Recesija? Puna su usta zadnjih mjeseci svih političara o recesiji, a nitko je ne definira. Barem je to jednostavno

Za one koji ne znaju za mjesto Golubić, tek napomena. Nalazi se 15-tak kilometara od Knina i shodno tomu geografski (čitaj politički!) smješten je u Šibensko - kninsku županiju.

Prije Domovinskog rata u njemu je obitavalo oko 500 stanovnika, a danas u tom mjestu živi oko stotinjak novonaseljenih ljudi. Za početak valja naglasiti da se na većini internet stranica i dan danas mjesto Golubić bilježi kao mjesto u Zadarskoj županiji gdje je bio smješten do zadnje podjele županija. I to nešto govori.

U Golubiću ima dosta žitelja starijih od 60, ali i mlađih od 18 godina. U tomu je bit.

Zamislite 34 (a, to nije malo!!!) srednjoškolca odlaze u Knin na obrazovanje iz Golubića do Knina i natrag za mjesečnu cijenu autobusnog prijevoza od 317 kuna mjesečno! I to je nova cijena od danas, ističe dogradonačelnik Knina Tomislav Vrdoljak. Dodao je kako je do danas bila čak 403 kune, ali Vrdoljak priznaje da je to maksimum postignut u dogovoru s autoprijevoznikom „Kninpromet".

* Vrijeme je recesije. Postigli smo dogovor o solidnoj cijeni prijevoza učenika - izjavio je dogradonačelnik.

Roditelji đaka iz Golubića i dalje prosvjeduju te zahtijevaju da mjesečna autobusna karta ne bi trebala stajati više od 250 kuna.

Tko je u cijeloj priči zbunjen!?

Dogradonačelnik priča o recesiji!? Recesija u Golubiću!? Recesija u Kninu!? Ajme majko! Pa, kad je tu bio gospodarski procvat? Kako recesija može uhvatiti područja od državne skrbi?! Kad nitko nema ni kune da bi se i o tim područjima brinuo. Vlada, na primjer.

Recesija? Puna su usta zadnjih mjeseci svih političara o recesiji, a nitko je ne definira. Barem je to jednostavno.

Svaki udžbenik za srednjoškolca (pa i one u Golubiću!) navodi da je recesija pojam „za povremeno usporavanje u gospodarskoj aktivnosti neke zemlje praćena pogoršanjem opće ekonomske klime te, između ostalog, nizak stupanj iskoristivosti proizvodnih kapaciteta. Potrošači na recesiju odgovaraju promjenom ponašanja u potrošnji, a za konkurentnu marketinšku akciju poslovnih subjekata u vrijeme recesije neophodna je analiza stanja".

Eto, to je definicija koju dogradonačelnik Vrdoljak očito nije proučio. Pametnom dovoljno.

Kako recesija u Golubiću?! Jednostavno je tako reći dogradonačelniku. To je lako u Hrvata. Umjesto da sam sebe zapita, gdje ima puno citiranih (ako ćemo se zezat, op.a.) „proizvodnih kapaciteta u Golubiću i Kninu", zašto recesija nije zahvatila u autobusnom prijevozu srednjoškolce u glavnom gradu Zagrebu. Tamo, naime, srednjoškolci za mjesečnu vožnju autobusom cijelim Gradom Zagrebom, kombiniranu ako hoće s tramvajem, plaćaju nevjerojatnih (ali istinito) cijelih - 30 kuna!!! A mogu se voziti cijeli dan, gdje hoće. Od polazišta do dolazišta. Mogu i svratiti u Hrvatsko narodno kazalište, ako žele, srednjoškolci iz zagrebačke Dubrave ili Gajnica, naselja koja su puno dalje od centra Zagreba nego je Golubić od Knina.

Po novom dogovoru dogradonačelnika Knina i lokalnog prijevoznika cijena dnevnog puta srednjoškolaca od tog grada do Golubića bi iznosila 15,85 kuna. To u najbanalnijem računu znači da se 16-godišnjak iz Golubića može dva dana u mjesecu voziti autobusom u školu, a istogodišnjak mu iz Zagreba cijeli mjesec dana!?

Pa, što je Golubić u odnosu na Zagreb? Ništa. Izgleda da u Kninu na Golubić gledaju kao predgrađe Berlina. Ali pozicija metropole se može i promijeniti. Tko zna, možda Knin u budućnosti ovakvim potezima osigurava poziciju... za glavni grad.


Reci što misliš!