Događaji

Studij podmorskih znanosti

U Zadru jedini studij podmorskih znanosti na Sredozemlju

U Zadru jedini studij podmorskih znanosti na Sredozemlju

Zadar će jedini na Mediteranu imati studij ove vrste

Na Sveučilištu su danas predstavljeni rezultati projekta "Underwater Science and Technologies" koje je predstavio pročelnik pročelnik Odjela za za promet i pomorstvo i jedan od njegovih idejnih začetnika dr.sc. Leonardo Marušić.

Odjel za promet i pomorstvo Sveučilišta u Zadru trenutno organizira dva studija: Nautika i Brodostrojarstvo, a ovaj projekt ima za cilj formirati i treći studij: Podvodne znanosti i tehnologije. Sam projekt je kao ideja predstavljen prije dvije godine u sklopu TEMPUS projekta i prema današnjoj prezentaciji uspješno je doveden pred realizaciju.

Glavni razlog za ovu inicijativu je činjenica da takav studij ne postoji ne samo u Hrvatskoj već ni u cijelom području Sredozemlja. S druge strane, Hrvatska je zemlja s dugačkom i razvijenom obalom, tradicionalno orijentirana moru, što znači da su tu prisutne brojne aktivnosti koje uključuju podvodne radove i tehnologije: građevinski radovi na obali i off-shore objektima, brodograđevna industrija, ribogojilišta, razni ekološki projekti i konačno podvodna arheologija.

To znači da postoje mnogi ljudi koji su uključeni u takve aktivnosti, ali njihovo je obrazovanje uglavnom bilo neformalno i neinstitucionalno pa oni ne posjeduju odgovarajuće formalne kvalifikacije, posebno ne na visokoobrazovnoj razini.

Takva je situacija i u drugim mediteranskim zemljama i jedna od neugodnih posljedica je i relativno velik broj raznih nesreća povezanih s ronjenjem koje se događaju svake godine i od kojih mnoge završavaju tragično.

Zbog toga je i zamišljen i pokrenut TEMPUS projekt za razvoj studijskih programa, sa Sveučilištem u Zadru kao koordinatorom i Sveučilištem u Plymouthu kao nositeljem projekta. Sveučilište u Plymouthu ima dugu tradiciju u ovom području pa su, zajedno s ostalim članovima konzorcija (Slovenski Nacionalni institut za biologiju, Sveučilište u Zagrebu, Arheološki muzej Zadar, Ronilački klub KPA Zadar, Maritim d.o.o. i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture) pomogli u stvaranju studijskog programa i usavršavanju budućih nastavnika.

Projekt je odobren u srpnju 2007. a započeo je u listopadu 2007. prvim sastankom konzorcija u Zadru. Nastavio se drugim sastankom konzorcija u Plymouthu, nizom seminara i radionica u Zadru, Piranu i Plymouthu, trećim sastankom konzorcija u Piranu, da bi završio posljednjim sastankom konzorcija u Zadru u rujnu 2009. Kroz te aktivnosti kreirani su i program studija te silabus pojedinih kolegija, te provedeno usavršavanje nastavnika.

Osim toga pripremljeni su udžbenici i drugi nastavni materijali te je nabavljena opreme potrebna za izvođenje studija. Upis prvih studenata planiran u srpnju 2010., a upis će se vjerojatno vršiti prema novom Zakonu o visokom obrazovanju.

Kako će ovo biti prvi visokoobrazovni program u području podvodnih tehnologija, ne samo u Hrvatskoj već u cijelom Sredozemlju, vjerojatno će privući studente iz cijelog područja. Grad Zadar je pogodno mjesto za ovaj studij zbog više razloga. Grad ima središnju poziciju na Jadranskoj obali i relativno je lako dostupan. Mnoge lokalne industrije imaju potrebu za podvodnim radovima te postoje mnoge podvodne arheološke lokacije u blizini grada.

Osim toga, u Zadru djeluje nekoliko ronilačkih klubova s dugom tradicijom u obučavanju ronioca, i oni su voljni organizirati obuku za buduće te osigurati potrebnu opremu.


Reci što misliš!