Događaji

Optužnica

Podignuta optužnica protiv Rončevića i Bačića

Podignuta optužnica protiv Rončevića i Bačića

Optužnicom se okrivljenici terete da su, prilikom nabave vojnih kamiona za potrebe MORH-a, kao službene osobe iskoristili svoj položaj i prouzročili štetu od najmanje 10.245.707,60 kuna

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv Berislava Rončevića, bivšeg ministra obrane RH, te protiv Ive Bačića, bivšeg pomoćnika ministra obrane RH, zbog kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti.

Optužnicom se okrivljenici terete da su, prilikom nabave vojnih kamiona za potrebe MORH-a, kao službene osobe iskoristili svoj položaj i prouzročili štetu od najmanje 10.245.707,60 kuna.

Trebalo je reagirati brže

Mislim da je to logična posljedica događaja iz 2004. Za nadat se jedino ostaje da će Državno odvjetništvo u nekim sličnim slučajevima, kad su ministri u pitanju, reagirati brže, prosuditi i donijeti odluke hoće li ići u optuženje nekoga ili će reći da nema dovoljno dokaza', kazao SDP-ovac Nenad Stazić.

Mesićev politički pritisak

Krunoslav Markovinović (HDZ) kaže da bi rado pogledao sadržaj optužnice jer ako je riječ o papirima koje je pregledavalo saborsko povjerenstvo onda smatra da će se optužnica teško dokazati. Uz to smatra da je u cijeloj priči postojao politički pritisak predsjednika Mesića.

'Volio bih da istim žarom malo pokuša razjasniti što se dogodilo godinu dana prije toga za vrijeme koalicijske vlade kada je s nabavkom vatrogasnih cisterni na potpuno jednak način s ponoštenim natječajem.Nakon poništenog natječaja kupuju se najskuplja Mercedesova vozila, a isto se dogodilo s nagibnim vlakovima. Inače podržavam sve istrage, bez obzira o kome se radi', kazao je Markovinović.

Podsjetimo, Uprava za materijalne resurse MORH-a donijela je 30. rujna 2004. Odluku o nabavi 76 vojnih kamiona, za koju namjenu je iz proračuna RH osigurano ukupno 34.809.770,00 kuna. Navedenu odluku je potpisao Ivo Bačić.

Na javni natječaj se odazvalo deset tvrtki dostavljanjem ponuda koje je Povjerenstvo otvorilo 21. listopada 2004. Nakon izvršene analize, Povjerenstvo je zaključilo da sve dostavljene ponude udovoljavaju traženim tehničkim i ostalim uvjetima.

Međutim, za nabavu 76 vozila bilo je potrebno osigurati ukupno 38.853.267,15 kuna odnosno 4.043.497,15 kuna više od osiguranih sredstava.

Stoga je Ivo Bačić 15. prosinca 2004. donio Odluku o poništenju postupka nabave nadmetanjem zbog nedostatka financijskih sredstava. Potom su Rončević i Bačić, zajedno i po prethodnom dogovoru, od 15. do 28. prosinca 2004., u Zagrebu, znajući da tvrtka Eurokamion nije ponudila najnižu cijenu ipak su odlučili s njom sklopiti ugovor i to ne za 76 vozila već za samo njih 44 s mogućnošću smanjenja planiranih količina ako se utvrdi nedostatak osiguranih financijskih sredstava.

U prethodno poništenom postupku nabave, Rončević je lagao da je Eurokamion, ponudio najbolje uvjete.

Iako se Povjerenstvo za nabavu kamiona nije sastalo niti odlučivalo u predmetnom postupku nabave, Berislav Rončević je 28. prosinca 2004., u ime MORH-a sklopio Ugovor o nabavi 39 terenskih motornih vozila - kamiona za iznos od 34.435.164,90 kuna.

Navedeni iznos je u cijelosti plaćen 20. siječnja 2005. iako bi, da je prihvaćena ponuda iz prethodno poništenog postupka nabave s najnižim cijenama, isti broj takvih vozila bio plaćen 10.245.707,60 kuna manje koliko iznosi razlika u cijeni između ponude trgovačkog društva Man Importer Hrvatska i ugovorene cijene s trgovačkim društvom Eurokamion. Na opisani način okrivljenici su oštetili Republiku Hrvatsku za iznos od najmanje 10.245.707,60 kuna.

Aferu 'kamioni' pokrenuo je u siječnju 2005. predsjednik Stjepan Mesić tijekom predizborne predsjedničke kampanje.

 


Reci što misliš!