Događaji

Dan sjećanja

Sutra 18. obljetnica stradanja Škabrnje

Sutra 18. obljetnica stradanja Škabrnje

Samo prvoga dana agresije na Škabrnju ubijena su 43 civila i hrvatska branitelja, a do oslobođenja u akciji Oluja 1995. godine, broj škabrnjskih žrtava popeo se na 86, koliko je ubijeno civila i branitelja

U povodu 18. godišnjice stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu sutra, u srijedu 18. studenoga, održat će se središnji komemoracijski skup koji počinje u 10,30 sati, uz nazočnost rodbine poginulih Škabrnjana, mještana, općinsku i županijsku vlast, predstavnike udruga i političkih stranaka i predstavnke vlade, Hrvatskoga sabora i Ureda predsjednika.

Obilježavanje Dana sjećanja na škabrnjske žrtve započelo je danas u župnoj crkvi Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije gdje je molitvu za pokojnike predvodio župnik iz Mostara don Dragan Filipović.

U srbočetničkoj agresiji u ta su dva dana, 18. i 19. studenoga, pripadnici paravojnih postrojbi i postrojbi nekadašnje JNA ubili i izmasakrirali ukupno 55 civila i 25 hrvatskih branitelja. 

Samo prvoga dana agresije na Škabrnju ubijena su 43 civila i hrvatska branitelja, a do oslobođenja u akciji Oluja 1995. godine, broj škabrnjskih žrtava popeo se na 86, koliko je ubijeno civila i branitelja.

Šestero mještana je nakon rata poginulo u eksplozijima zaostalih mina.

Postrojbe bivše JNA, zajedno s pripadnicima vojnih i paravojnih srpskih odmetničkih postrojbi ušli su u selo 18. studenoga u kojemu su potpuno uništili stambene, sakralne i gospodarske objekte Škabrnje, jednoga od najbogatijih sela Ravnih kotara. Nakon toga su krenuli u "pohod" na žene, djecu i starce, koji su se skrivali u podrumima.

Skriveni Škabrnjani nisu pružali nikakav otpor, no ubijani su iz neposredne blizine hicima iz vatrenog oružja, ali i tupim predmetima udarcima po glavi i hladnim oružjem. Neki su pred smrt mučeni i masakrirani, a jedna je žena pregažena i tenkom. Zatim je selo spaljeno, a pokolj je nastavljen i idućih dana u obližnjem Nadinu.


Reci što misliš!