Klimatske promjene prijete Hrvatskoj
Zbog rasta razine mora ugrožene Dioklecijanova palača i jezgra Dubrovnika
Jadransko je more samo u posljednjih 100 godina poraslo za otprilike 15-ak centimetara.
Ubrzano topljenje ledenjaka na Zemljinim polovima i s tim povezano podizanje razine mora neće zaobići ni Hrvatsku, upozoravaju domaći klimatolozi i oceanografi.
Ivica Vilibić sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo upozorava da Jadransko more, baš kao i ostala mora u svijetu, raste, a taj će se trend nastaviti i u narednim desetljećima. Proces podizanja morske razine već je vidljiv u Sredozemlju, a Jadransko je more samo u posljednjih 100 godina poraslo za otprilike 15-ak centimetara.
Iako je porast razine mora jednim dijelom prirodan proces, potaknut prilagođavanjem Zemljinog eko sustava i vertikalnim pomicanjem kontinentalnih ploča, u posljednjim je dekadama, tvrde stručnjaci, čovjek značajno ubrzao taj trend. Iako Sredozemno i Jadransko more rastu manjom brzinom od ostalih mora u svijetu, klimatolozi upozoravaju da se samo u posljednjih pet ili šest godina ledenjaci otapaju neočekivano brzo, prenosi Deutsche Welle.
"U zadnjih 15-ak godina Sredozemno more ubrzalo je svoj porast, ali efekt otapanja ledenjaka još uvijek nije značajnije vidljiv u Jadranu. Porast mora dakle još uvijek nije dramatičan, ali je pitanje što će biti u budućnosti." najavljuje Vilibić i dodaje da se, ako se ledenjaci nastave otapati ovakvom brzinom, mogu očekivati veći problemi u svjetskim oceanima, pa tako i u Jadranu.
Ugrožena Dioklecijanova palača i jezgra Dubrovnika
To drugim riječima znači da bismo se u Jadranu u narednim desetljećima, ukoliko se proces otapanja nastavi, mogli suočiti s problemima plavljenja obalnih područja i prodiranja mora u objekte uz samu obalu. Zbog toga bi mogle biti ugrožene i neke povijesne građevine poput Dioklecijanove palače u Splitu ili niži dijelovi stare gradske jezgre Dubrovnika.
Posljedice globalnog zatopljenja mogli bi osjetiti i stanovnici u dolini Neretve. More u pojedinim najnižim slojevima delte već sada prodire gotovo do Metkovića. Ukoliko dođe do značajnijeg porasta morske površine, slana voda ući će u sadašnja plodna područja oko ušća Neretve i ona više neće biti pogodna za obradu i za uzgoj poljoprivrednih kultura, upozorava Vilibić.
Vezane vijesti
-
-
Koliko je čovjek promijenio klimu, odnosno utjecao na nju čuli smo i na nedavno održanom klimatskom forumu u Glasgowu gdje je između ostalog odlučeno kako će sve zemlje EU smanjiti emisiju stakleničkih plinova, najviše CO2 za 55 %, odnosno Hrvatska za 45 posto.
-
Jedna od najvećih prijetnji sigurnosnoj situaciji u svijetu su klimatske promjene koje uzrokuju niz problema, ocijenio je ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović, na otvaranju Hrvatskih dana sigurnosti u srijedu u Opatiji.
-
Srpanj 2021. najtopliji je mjesec u svijetu otkad postoje mjerenja, objavila je u petak američka agencija koja prati klimatske promjene, Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA).
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!