Događaji

Suđenje

Odgođeno suđenje za Jelavićevu otmicu

Odgođeno suđenje za Jelavićevu otmicu

Jelavić je bio hrvatski član Predsjedništva BiH dok ga bivši visoki međunarodni predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch 2001. nije smijenio. Sredinom 2005. nepravomoćno je osuđen na deset godina zatvora zbog pronevjere novca koji je iz Hrvatske stizao u BiH kao pomoć Hrvatima

Deset mjeseci nakon otmice bivšeg hrvatskog člana predsjedništva BiH Ante Jelavića na zagrebačkom Županijskom sudu trebalo je početi suđenje petorici optuženika za to nedjelo, javlja HTV .

Dvojica optuženih državljana BiH, Vlatko Miličević i Saša Savinović, nisu se pojavila na sudu, iako su dobili poziv, zbog čega je ročište odgođeno

Za Jelavićevu otmicu 8. travnja 2009. USKOK je optužio trojicu hrvatskih državljana i dvojicu državljana BiH: Vladu Ćurića (39), Dalibora Prgometa (33) i Marija Miličevića (47), oca nedostupnog Vlatka Miličevića (27), koji je državljanin BiH. Također po istoj osnovi nedostupan pravosuđu je i Saša Savinović (35). Njih dvojica uredno su primila sudski poziv za raspravu te je teorijski moguće da se i pojave na suđenju.

Pogledajte HTV-ovu emisiju Nedjeljom u 2 u kojoj Jelavić opisuje svoju otmicu, zatočeništvo i bijeg otmičarima.

Otac i sin Miličević te Savinović (35) terete se da su na parkiralištu u zagrebačkom naselju Utrinama Jelaviću prišli s leđa i natjerali ga da uđe u automobil. Oči su mu prekrili samoljepivom vrpcom, a ruke vezali lisicama te ga u prtljažniku automobila odvezli do nenaseljena mjesta u BiH. Ondje su mu naredili da mobitelom pozove suprugu i traži milijun eura, inače će ga ubiti. Pritom su ga odvezli do kuće iz koje je pobjegao kad je nakratko ostao sam, tvrde u USKOK-u.

Otmičari su ubrzo otkriveni pa su trojica uhićena u Hrvatskoj, a Vlatko Miličević u Mostaru. Nakon mjesec dana u BiH se predao i Saša Savinović, no njega i mlađeg Miličevića tamošnje pravosuđe pustilo je na slobodu. Optuženi Prgomet je nakon uhićenja u Dubrovniku priznao nedjelo pa je također pušten da se brani sa slobode.

Suđenje su tako u pritvoru dočekali jedino Mario Miličević zvani Baja i Vlado Ćurić zvani Barun, bivši pripadnici Kažnjeničke bojne HVO-a kojom je zapovijedao haški osuđenik Mladen Naletilić Tuta. Upravo su njih dvojica u USKOK-ovoj optužnici navedeni kao organizatori prve otmice nekoga hrvatskog političara. Miličević je bio jedan od šestorice Hrvata iz BiH koji su oslobođeni optužbe za ubojstvo doministra MUP-a Federacije BiH Joze Leutara autobombom u Sarajevu 1999.

Dio medija u Hrvatskoj i BiH nagađao je da su otmičari Jelavića pustili nakon intervencije umirovljenog generala Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Stanka Sopte Baje i Vinka Žuljevića Klice, koji je godinama povezivan sa zagrebačkim podzemljem i koji je pravomoćno oslobođen optužbe da je iz bezobzirne osvete u svibnju 2002. u zagrebačkom kafiću ubio Veselina Marinova, suradnika hrvatskih obavještajnih služba.

Jelavić je bio hrvatski član Predsjedništva BiH dok ga bivši visoki međunarodni predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch 2001. nije smijenio. Sredinom 2005. nepravomoćno je osuđen na deset godina zatvora zbog pronevjere novca koji je iz Hrvatske stizao u BiH kao pomoć Hrvatima. Nakon toga pobjegao je u Hrvatsku, čiji je državljanin i pod zaštitom je Ustava, koji ne dopušta izručenje hrvatskih građana drugim državama. U međuvremenu je u srpnju 2006. po njegovoj žalbi ukinuta osuđujuća presuda i određeno je ponovno suđenje.

Protiv njega je vođen i sudski postupak u slučaju Hrvatska samouprava, u kojemu su bili optuženi i negdašnji ministar obrane Federacije BiH Miroslav Prce te bivši dozapovjednik Vojske Federacije BiH general Dragan Čurčić. Svi su presudom oslobođeni optužbi.

Dvojica optuženih državljana BiH, Vlatko Miličević i Saša Savinović, nisu se pojavila na sudu, iako su dobili poziv, zbog čega je ročište odgođeno.

 


Reci što misliš!