Događaji

Vojska

MORH: Nisu svi vojnici pušteni kućama

MORH: Nisu svi vojnici pušteni kućama

Savjetnik premijerke Jadranke Kosor za sigurnost Vlatko Cvrtila rekao je da nacionalna sigurnost za sada nije ugrožena, ali da će biti ako se nastavi sa linearnim rezanjem sredstava za vojsku

Nije točno da su svi vojnici pušteni na godišnji odmor, ustvrdio je u emisiji Otvoreno Mate Raboteg, državni tajnik MORH-a. Pojasnio je da je dio vojnika pušten kući jer je to bila kompenzacija prekovremenih sati, objavio je HRT

Ponovio je da nije istina da je iz vojarni u Petrinji i Kninu pušteno dvije trećine vojnika i da u Hrvatskoj vojsci nema kolektivnih godišnjih odmora.

Vojnici nisu jedini problem koji muči vojsku. Savjetnik premijerke Jadranke Kosor za sigurnost Vlatko Cvrtila rekao je da nacionalna sigurnost za sada nije ugrožena, ali da će biti ako se nastavi sa linearnim rezanjem sredstava za vojsku.

Mogući odustanak od kupnje oklopnih vozila loša je ideja, smatra novinar HTV-a Dražen Miočić i dodaje da je to posao koji bi dao zamah hrvatskom gospodarstvu i posebno tvrtki Đuro Đaković u kojem bi se proizvodilo 126 vozila za Hrvatsku, ali i za druga tržišta.

Cvrtila je rekao da su tek u tijeku pregovori s Patrijom oko reprogramiranja ugovora o kupnji oklopnih vozila i da za sada nema govora o odustajanju od tog posla. Pojasnio je da je za modernizaciju vojske bilo planirano 10 milijardi kuna u 10 godina.

Miočić se osvrnuo i na nabavu vojnih zrakoplova. Najviše se govori o 12 novih zrakoplova vrijednosti do milijardu eura. Kaže i da je kupnja tolikog broja zrakoplova offset kupnja tj. uvjetovano je da tvrtka od koje su avioni kupljeni mora uložiti barem toliko novčanih sredstava u hrvatsko gospodarstvo.

Raboteg je replicirao da je borbena spremnost zrakoplovstva veća od 50 posto. General pukovnik Josip Čuletić upozorio je da mi za godinu dana ostajemo bez borbenih zrakoplova.

Ako se odlučimo za zrakoplove iz druge ruke da ga dovedemo u potpunu borbenu spremnost potrebno nam je najmanje tri godine da ga remontiramo, a ako kupimo novi za to je potrebno i do sedam godina, smatra Čuletić. Da se njega pita kupio bi polovne F16 od Amerikanaca. Smatra da je na današnje stanje u vojsci uvelike uzrokovalo i hladno, birokratsko umirovljenje vojnika.

Zlatko Gareljić, bivši zamjenik ministra obrane, smatra da je problem u činjenici da Hrvatska nema strategiju reforme vojske. Stručnjak za sigurnosna pitanja Pavle Kalinić smatra da Hrvatska treba imati vojsku koja može braniti zemlju dok nam ne stigne pomoć NATO-a. Kaže da je zanemarena i protuzračna obrana.


Reci što misliš!