Događaji

Otvoreno

U Hrvatskoj svakog dana od raka umru 34 osobe

U Hrvatskoj svakog dana od raka umru 34 osobe

Zašto nemamo dovoljno financijskih sredstava za bolju prevenciju, dijagnostiku i liječenje?

U Hrvatskoj svakog dana od raka umru 34 osobe. Zašto nemamo dovoljno financijskih sredstava za bolju prevenciju, dijagnostiku i liječenje? Koji su najčešći problemi s kojima se susreću oboljeli? Kako pronaći izlaz iz situacije u kojoj se nalaze onkološki bolesnici i njihovi liječnici?

Na ta su pitanja u Otvorenom HTV-a odgovarali ministar zdravstva Darko Milinović, ravnatelj HZZO-a Tihomir Strizirep, predstonik Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb prof.dr.sc. Stjepko Pleština, predsjednik Hrvatskog onkološkog društva prof.dr. Eduard Vrdoljak, ravnatelj KBC-a Rijeka prof.dr.sc. Herman Haller, doc.dr.sc. Mirando Mrsić i predsjednica Udruge Za novi dan Katarina Katavić.

Smanjeni bolnički proračuni ugrožavaju najteže bolesnike

Mjesečni proračun riječkog KBC-a smanjen je sa 54 na manje od 48 milijuna kuna. A kad nema novca, nema lijekova, duge su i liste čekanja. Sindikati pozivaju ministra zdravstva da učini nešto ili da ukine bolnicu. Posebno su ugroženi bolnički odjeli koji koriste najskuplje lijekove za najteže bolesnike. Riječki KBC samo je prošle godine za kemoterapije izdvojio 42 milijuna kuna, upozorio je Haller.

Katavić je izvijestila kako se udruzi u zadnje vrijeme javljaju ogorčeni oboljeli od karcinoma, koji ne primaju ni suportnu terapiju. Problem Rijeke je problem svih hrvatskih bolnica, kazala je. Ljudi iz Rijeke prebacit će se u Split ili Zagreb i sve će bolnice imati liste čekanja. Posebno je pohvalila liječnike koji volontiraju i pomažu oboljelima. Samo je novac problem, naglasila je. Posebice je upozorila na problem liječenja oboljelih od netipičnih tumora. Strizirep je kazao kako je HZZO odobrio 4 miliijuna za lijek jednom bolesniku koji je obolio od rijetke bolesti.

Građani moraju shvatiti vrijednost prevencije

Činjenica je da u onkologiji nema dovoljno novaca, kazao je Pleština. Onkologija više nije depresivna - puno se napredovalo, kazao je. Iznio je podatak kako onkološki odjel na Rebru godišnje na ljekove za oboljele od karcinoma potroši 50 milijuna kuna. Prije 5 do 6 godina toliko je trošeno na nivou Hrvatske, dok se danas za takve lijekove izdvaja 500-600 milijuna kuna, kazao je ministar Milinović. Puno je napravljeno u prevenciji, a rezultate toga vidjet ćemo za nekoliko godina.

Mirando Mrsić kazao je kako hrvatski građani nisu shvatili vrijednost prevencije, a tu je puno napravljeno. Kazao je i kako nije samo novac problem u zdravstvu. Problem je (ne)organizacija sustava u kojemu ima novaca. Ako ne napravite racionalizaciju sustava, obratio se Milinoviću, niste napravili ništa. Ministra je pohvalio Eduard Vrdoljak koji kaže kako nikad u povijesti nije bilo ulagano u onkologiju kao danas. Kazao je kako svojom glavom garantira da će se svi pozitivni učinci vidjeti nakon nekoliko godina.

Ne svima sve, ali svatko ima pravo na liječenje

U emisiji je emitiran razgovor s ženom oboljelom od karcinoma debelog crijeva kojoj je odbijeno liječenje. Ministar Milinović upitao se, tko može oboljelom uskratiti liječenje. Javno je pozvao pacijenticu da mu se javi kako bi se taj slučaj riješio. Katavić je napomenula kako nije liječnik odbio lijek pacijentici, već je problem u nedostatku novca. Upitala se hoće li taj liječnik dobiti otkaz iako nije kriv.

Haller je kazao kako se ne slaže s Mrsićevom ocjenom da svi moraju dobiti sve. Bitne su analize učinkovitosti određenog lijeka u odnosu na rezultate koji se tim lijekom mogu postići.

Problem nisu skupi lijekovi, napomenula je Katavić. Oboljeli mjesecima čekaju lijekove koji su na listi HZZO-a uz primarno zdravstveno osiguranje. Potrebna je racionalizacija sustava i uvođenje reda u farmaceutsku industriju, složili su se svi sudionici emisije. HZZO mora postati prava osiguravajuća kuća a ne čuvar državnog proračuna, kazao je Mrsić.


Reci što misliš!