Događaji

Iza rešetaka

Polančecu određen jednomjesečni pritvor

Polančecu određen jednomjesečni pritvor

U Polančecovom slučaju ispitat će se oko 20 svjedoka iz Hrvatske i Mađarske

Damiru Polančecu, bivšem potpredsjedniku Vlade, nakon saslušanja sudac istrage Krešimir Devčić odredio je jednomjesečni istražni zatvor zbog mogućnosti utjecanja na svjedoke, javlja HTV .

Devčić je izjavio kako će se u Polančecovom slučaju ispitati oko 20 svjedoka iz Hrvatske i Mađarske. Na novinarski upit spominje li se u spisu ime bivšeg premijera Ive Sanadera Devčić je rekao kako zbog tajnosti istrage to ne smije reći.

Na tu se odluku Polančec neće žaliti, komentirao je njegov odvjetnik Anto Nobilo odluku suca istrage.

Markovićev branitelj, odvjetnik Rajko Čogurić novinarima je otkrio da je postupak protiv njegovog branjenika pokrenut još prije sedam mjeseci.
Argumentacija nam je bila da ovaj postupak traje sedam mjeseci i da bi naprosto bilo uvredljivo za našeg branjenika da bi on na nekog utjecao, kazao je, dodavši kako bi bilo uvredljivo i za svjedoke, koji su vrlo kvalitetni ljudi, da bi na njih netko mogao utjecati. Cijeli postupak je determiniran i postoji pisana dokumentacija i apsolutno ništa se ne može napraviti da bi se naš status poboljšao ili pokvario, ustvrdio je Čogurić.

Na ročištu zatvorenom za javnost predstavnik USKOK-a zatražio je jednomjesečni istražni zatvor za osumnjičene i to zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke. Njihovi branitelji su pak tvrdili da nema razloga za njihovim odlaskom u zatvor u Remetincu.

Polančecov branitelj Nobilo ranije je kazao da zbog Zakona o kaznenom postupku, prema kojemu su istrage USKOK-a tajne, ne može otkriti za što se točno tereti njegov branjenik, ali je potvrdio da slučaj ima veze s tvrtkom Podravka i aferom Spice. No Nobilo tvrdi da nije riječ o slučaju takvih razmjera kako se najavljivalo zadnjih mjesec dana.

Nakon jučerašnjeg uhićenja zbog novih sumnji u vezi s poslovanjem Podravke Polančec je iznio svoju obranu pred istražiteljima USKOK-a. Noć je proveo u policijskoj jedinici za zadržavanje i privođenje, a Ured za suzbijanje kriminaliteta sada mora odlučiti - hoće li protiv njega pokrenuti istragu i zatražiti jednomjesečni istražni zatvor.

Polančec je osumnjičen da je zlorabio položaj i ovlasti, zajedno s bivšim čelnicima Podravke Zdravkom Šestakom i Josipom Pavlovićem. Terete se da su Podravku oštetili za oko 75 mil. kuna. Šestak je sada osumnjičen za zloporabu glede pravnog savjetovanja Podravke. Policija sumnja da ga je poticao Zoran Marković. On je bivši direktor Fime Ami na Malti, na koju je Fima prenijela paket od 10,6% dionica Podravke.

Zoran Marković je navodno kao stručni suradnik sudjelovao u pregovorima o upravljačkim pravima Ine, koje je u ime hrvatske vlade s Molom vodio Polančec. Tada su MOL-u dana kontrolna upravljačka prava na temelju samo 47 posto vlasničkog udjela u Ini. Marković je i direktor Fimine tvrtke na Malti (Fima Ami), u kojoj je deponirano 10,64 posto Podravkinih dionica.

Prema ugovorima koje su u ožujku 2009. potpisali OTP banka i Mol, te Podravka i Fima Grupa, kao i Fima Ami - Podravka, Fima Grupa i Fima Ami su od OTP banke zatražili kredit od 34,2 milijuna eura (deponirani Molov novac). U jednoj od klauzula ugovora navedeno je da se dio kredita OTP banci može namiriti i dionicama Ine. Nagađalo se da je tim novcem zatvoren kredit koji je Fima podignula kod Marril Lyncha kako bi kupili Podravkine dionice.


Reci što misliš!