Loricifera
Otkrivena prva višestanična bića koja mogu živjeti bez kisika
Do fenomenalnog otkrića došao je profesor Roberto Danovaro s politehničkog fakulteta iz Ancone.
Saznanje da nekim životinjama nije potreban kisik da bi preživjele rasplamsat će debate o postojanju života i na drugim planetima.
Znanstvenici su duboko na dnu Sredozemnog mora pronašli prve višestanične organizme iz skupine Loricifera koji mogu živjeti i bez problema se razmnožavati bez kisika, odnosno u anaerobnim uvjetima, a uz sve to još su okružena i raznim toksičnim spojevima. Metabolizam ovih bića normalno je funkcionalan, kako se navodi u znanstvenom časopisu BMC Biology, a reprodukcija je potpuno zdrava i uspješna bez obzira na nepovoljne uvjete koji vladaju na dnu.
Do fenomenalnog otkrića došao je profesor Roberto Danovaro s politehničkog fakulteta iz Ancone. On se bavio proučavanjem sedimenata depresije Mediterana, posebno tamo gdje je razina saliniteta bila ekstremno visoka. Kako kaže i sam Danovaro, do sada se vjerovalo da su jedina bića sposobna preživjeti ovako drastične uvjete za život samo virusi i bakterije. Ali Danovaro napominje da su tijela višestaničnih životinja pronađenih u okolišu bez imalo kisika bila u potpunosti živa; neka od njih sadržavala su i jaja.
Kasnijim mikroskopskim analizama utvrđena je prisutnost i specifičnih organela koje su karakteristične za jednostanične organizme. Lokacija na kojoj su pronađeni organizmi nalazi se oko 200 kilometara od zapadne obale Krete, na dubini od 3,5 kilometara i na njoj gotovo da i nema kisika. Prema mišljenju stručnjaka, otkriće bi moglo imati važne implikacije u kontekstu daljnjih evolucijskih istraživanja.
Danovaro kaže kako otkriće kako višestanični organizmi mogu preživjeti u okolišu bez kisika, koji je uz sve još i pun sumpora, daje djelomični uvid u to kako je Zemlja izgledala prije pojave prvih većih životinja. Na kraju, saznanje da nekim organizmima nije potreban kisik da bi živjeli sigurno će rasplamsati i debate o postojanju života i na drugim planetima s ekstremnim uvjetima.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!