Događaji

Zbog erupcije vulkana

Europski zračni promet i dalje paraliziran

Europski zračni promet i dalje paraliziran

Zračni promet nad Velikom Britanijom u potpunom je kolapsu zbog oblaka prašine i pepela koji su proteklih dana izbačeni iz islandskog vulkana na glečeru Eyjafjallajoekull, a koji su zračnim strujama tijekom noći stigli nad britanski otok. Slični problemi nešto kasnije su zadesili i Skandinaviju.

Stotine tisuća putnika su direktno pogođene otkazivanjem letova, a predviđa se da bi zastoj zračnoga prometa mogao potrajati i cijeli vikend. I linije prema sjevernoj Americi i Aziji su u prekidu. Jučer je otkazano oko 5.000 letova, a zračno problem iz Irske i Finske su u potpuno zastoju.

Iz škotskoga ministarstva zdravstva su najavili da su tijekom noći na područje te zemlje počele padati prve čestice prašine, ali je njihov udio u zraku još uvijek u okvirima normale. Prema očekivanjima, ljudi koji imaju respiratorne probleme bi trebali osjetiti kratkotrajne probleme.

Iz Velike Britanije javljaju da je nivo vulkanske prašine u zraku jedva vidljiv. BBC javlja da su svi aerodromi u Škotskoj jučer bili zatvoreni, letovi su otkazani, a probleme s redovima letenja imaju i zračne luke u Manchesteru, Liverpoolu, Stanstedu, Newcastleu i Birminghamu.

Zbog općeg kaosa koji je nastao u zračnom prometu putnicima je preporučeno da prije odlaska na aerodrom kod zračnih prijevoznika provjere je li let koji su rezervirali otkazan.

Predstavnici Eurocontrola, europske službe za sigurnost zračnog prometa, najavili su da je oblak pepela i prašine iz islandskog vulkana dostigao visinu od oko 55.000 stopa (oko 18.000 metara), te da bi, prema izračunima meteorologa, nakon 13 sati mogao posve prijeći preko Britanije, no stručnjaci upozoravaju da je potrebno nekoliko dana da se zrak posve očisti od čestica pepela i prašine.

Prema najnovijim informacijama, oblak prašine i pepela širi se sjeverom Europe i kreće prema Skandinavskom poluotoku, a probleme u zračnom prometu slične onima u Velikoj Britaniji u kasnijim jutarnjim satima imaju i aerodromi u Švedskoj, Norveškoj i Finskoj. Najveći norveški aerodrom u Oslu zatvoren je za sav zračni promet, a finska aerodromska agencija Finavia objavila je kako bilježi velika kašnjenja i poremećaje u linijama prema Švedskoj, ali i u domaćem prometu prema sjeveru zemlje. I zračne kontrole u Nizozemskoj, Belgiji i na sjeverozapadu Njemačke također su, zbog straha od oštećenja avionskih motora, u ranim poslijepodnevnim satima otkazale sve letove i do daljnjega zadržale zrakoplove na zemlji.


Reci što misliš!