Događaji

Žalili se i obrana i tužitelji

Vrhovni sud za mjesec dana odlučuje je li Glavaš ratni zločinac

Vrhovni sud za mjesec dana odlučuje je li Glavaš ratni zločinac

Od 31. svibnja do 4. lipnja u velikoj dvorani Vrhovnog suda održavat će se rasprava otvorena za javnost nakon koje mora uslijediti konačna presuda - je li Branimir Glavaš ratni zločinac ili, kako sam tvrdi, tek žrtva politički montiranog procesa.

Tijekom četiri dana na Vrhovnom će se sudu rješavati žalbe koje su uložene na presudu Županijskog suda u Zagrebu zbog koje je Glavaš pobjegao u Bosnu i Hercegovinu. I odakle zbog državljanstva BiH koje posjeduje ne može biti izručen, ali možda će, prema nedavnom sporazumu potpisan između Hrvatske i BiH, kaznu služiti u svojoj usvojenoj domovini.

Žalili se i obrana i tužitelji

Žalbu na presudu kojom je Branimir Glavaš osuđen na deset godina zatvora, a ostalih pet bivših članova Samostalne uskočke satnije iz Osijeka na kazne između pet i osam godina zatvora, žalili su se odvjetnici optuženih, ali i tužitelji. DORH tako traži strože kazne za brutalna ubojstva srpskih civila u slučajevima "garaža" i "selotejp", što objašnjavaju posebno teškim okolnostima počinjenja kaznenog djela.

Odvjetnici odbjeglog nepravomoćno osuđenog ratnog zločinca Glavaša pak tvrde da su odredbe kaznenog postupka tijekom suđenja povrijeđene, kao i da je činjenično stanje stvari pogrešno utvrđeno. Veljko Miljević, Ante Madunić i Dražen Matijević podnijeli su opsežnu žalbu na više od sto stranica, a još ranije je Glavaš iz BiH uputio žalbu na 82 stranice u kojoj inzistira na tvrdnjama koje već dugo ponavlja, a prema kojima je on samo žrtva politički montiranog procesa. Za sve optužuje Ivu Sanadera i HDZ.

Mučili i ubijali srpske civile

Podsjećamo, Glavaš je po zapovjednoj odgovornosti osuđen jer je Županijski sud u Zagrebu utvrdio da je naredio uhićenja, mučenja i ubojstva sedmero srpskih civila. Njihova su tijela nakon toga bačena u Dravu. Također je osuđen za mučenje i ubojstvo Čedomira Vučkovića i mučenje Đorđa Petrovića u garaži osječkog Sekretarijata za narodnu obranu.

Osam godina zatvora dobio je drugooptuženi Ivica Krnjak, na sedam godina zatvora osuđena je Gordana Getoš Magdić, a po pet godina zatvora dobili su Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić.


Reci što misliš!