Problemi na svakom koraku
Meksički zaljev: Cijev dobro kupi naftu s dna
Problem je, naravno, u tome što u more svaki dan curi po 5.000 barela nafte. To je ugrozilo morski ekosustav, a predstavlja ogromnu opasnost po obalnu industriju istočne obale
Inženjeri British Petroleuma jučer su konačno uspjeli umetnuti cijev dugu kilometar i pol u podvodni izvor nafte ispod potonule platforme, a danas je uspjelo početi naftu dovoditi na tankere na površinu. Svi su odahnuli, jer je ovo prvi uspjeh u borbi s naftnom mrljom, ali stručnjaci upozoravaju da je ogromna šteta već počinjena.
Inženjeri BP-a su uz pomoć robotskih podmornica uspjeli u cijev koja strši iz izvora ugurati užu cijev s brtvom. Danima se neće znati koliko nafte se zapravo vuče na površinu preko cijevi, ali nadaju se da bi se moglo raditi o tri četvrtine crne tekućine.
Naporan vikend
Cijeli je vikend prošao u znaku problema s ovom metodom zaustavljanja i kontroliranja curenja nafte. Prvi je pokušaj proveden još u subotu, ali se otkrilo da je iznimno teško ugurati manju cijev u veću isključivo pomoću robota na daljinsko upravljanje. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja, svi su već počeli misliti da će i ova metoda biti neuspješna, ali inženjerima je konačno uspjelo odnijeti prvu pobjedu nad katastrofom.
Sljedeća prilika za rješavanje problema trebala bi se pružiti sljedeći tjedan. Inženjeri će tada pokušati aktivirati ogromni ventil namijenjen zatvaranju izvora, koji nije proradio kad je došlo do nesreće na Deepwater Horizonu. Istodobno se buši i drugi izvor koji bi trebao izjednačiti pritisak i na taj način spriječiti daljnje curenje nafte u more.
Problemi na svakom koraku
Problem je, naravno, u tome što u more svaki dan curi po 5.000 barela nafte. To je ugrozilo morski ekosustav, a predstavlja ogromnu opasnost po obalnu industriju istočne obale. Računalni modeli, saznao je Associated Press, pokazuju da je naftna mrlja već došla do jake morske struje, koja bi je mogla raspršiti na obalu Floride.
Znanstvenici upozoravaju i na učinak ogromnih podvodnih stupova nafte, otkrivenih zadnjih dana. Ti bi stupovi, za koje se ne zna koliko ih ima, mogli vrlo ozbiljno ugroziti morski život. Jedan od stupova nafte dug je 16, širok pet kilometara, a prostire se od malo ispod površine do dubine od 1,2 kilometra. Ti bi stupovi mogli otrovati morske organizme, ali bi mogli i usisati sav kisik iz vode.
Vezane vijesti
-
-
-
Hayward je prisiljen napustiti čelno mjesto BP-a zbog ekološke katastrofe koju je u travnju izazvala havarija naftne platforme u Meksičkom zaljevu
-
Poklopac je postavljen početkom tjedna, nije nikada bio isproban na tolikoj dubini i u takvim uvjetima, tako da nije bilo sigurno kako će zadržati naftu u bušotini
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!