Događaji

Opasnost nije prošla

Vodostaj Dunava raste

Vodostaj Dunava raste

Vodostaj Dunava u osam sati ujutro bio je 572 cm, dok je jučer bio tridesetak cm niži

Baranja je izbjegla najgore, no opasnost od poplava nije prošla. Prema podacima Hrvatskih voda, svi vodostaji rijeka i lateralnih kanala u opadanju su. No, vodostaj Dunava raste, a iz srednje Europe spušta se veliki vodeni val, koji bi u Hrvatsku mogao stići u utorak. Dnevni porast mogao bi biti i do 40 cm.

Vodostaj Dunava u osam sati ujutro bio je 572 cm, dok je jučer bio tridesetak cm niži. Očekuje se da će Dunav narasti do maksimalnih 760 centimetara pa se obavljaju pripreme. Pune se vreće s pijeskom, pripadnici Hrvatske vojske ostaju i dalje na terenu, a djelatnici Hrvatskih voda obavljaju stručne procjene o stanju vodostaja i ugroženosti područja. Borba s vodom mogla bi potrajati još dva tjedna.

Vodostaj Dunava, ali i ostalih rijeka možete pratiti i na teletekstu HTV-a na stranici 461 ili na internetskim stranicama teleteksta na portalu HRT-a .

Mnogobrojni problemi s pitkom vodom

Na području Đakova, Našica, Donjeg Miholjca, Belišća i Valpova i dalje DVD-i ispumpavaju bunare i podrume. Vodovod Osijek i vatrogasci dovoze pitku vodu cisternama na područja ugroženih općina.

U Brodsko-posavskoj županiji zbog zamućenja u izvorima iz kojih se vodom opskrbljuju naselja Grižići, Krajačići, Jakačina Mala, Grgurevići i Čelikovići voda nije za piće. Za mjesta Vodovod Slavonski Brod je osigurao vodu za piće u spremnicima. Na području grada Nova Gradiška postavljene su dvije cisterne s pitkom vodom, a dostupna je građanima prema rasporedu DVD Nova Gradiška po ulicama grada Nove Gradiške objavljenom putem Hrvatskog radija Nova Gradiška te su dvije cisterne na korištenju u Velikoj Kopanici i Gundincima.

Temeljem izvršene analize uzetih uzoraka, Županijski zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije uočio je neispravnost vode za piće iz vodovodnih sustava pa zbog velikog broja bakterija, voda iz vodovoda može se piti nakon što se prokuha na području naselja Davor i Orubica, a nakon mikrobiološke analize vode za piće u Lužanima uzorkovane 2. lipnja rezultati su pokazali povišen broj aerobnih bakterija te se preporučuje da se prije korištenja za piće voda prokuha.

Nije kemijski ispravna i ne smije se koristiti za piće voda iz vodovoda na području naselja: Vrbje, Donji Andrijevci, Nova Gradiška, Kovačevac, Rešetari, Dragalić, Gornji Bogićevci, Uskoci i Stara Gradiška te iz arteških zdenaca u Donjim Andrijevcima i Garčinu. Upozoravaju se građani na mogućnost onečišćenja vode za piće iz bunara. Općinski i gradski stožeri ZiS utvrdit će prioritete za isumpavanje zamućenih bunara i onih bunara gdje voda nije za piće. Preporučuje se konzumacija pitke vode iz PET ambalaže.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije nije bilo prijava zaraznih bolesti na području Slavonskog Broda i Nove Gradiške.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji zamućenje vode u vodoopskrbnom sustavu još je prisutno te je zabranjeno korištenje vode za piće i pripremu hrane. Ova zabrana vrijedi dok se sigurnost javne opskrbe ne dovede na razinu prije nastupanja izvanrednih okolnosti o čemu će građani biti pravovremeno obaviješteni.

U Sisačko-moslavačkkoj županiji voda iz lokalnog vodovoda Jasenovčani-Šaš i dalje je neispravna za piće, zbog mikrobiološkog onečišćenja. Upoznat je zavod za javno zdravstvo, Sanitarna inspekcija i mještani putem medija.

 


Reci što misliš!