Događaji

Prikupljeno 500 tisuća potpisa

Matijašević: Ostvarili smo našu povijesnu zadaću!

Matijašević: Ostvarili smo našu povijesnu zadaću!

Sindikati očekuju opstrukciju raspisivanja referenduma

Minutu prije ponoći sindikalisti su službeno i svečano na Trgu bana Jelačića prekinuli sa skupljanjem potpisa za raspisivanje referenduma protiv izmjena Zakona o radu, javlja Index.

"Ostvarili smo našu povijesnu zadaću, ispunili smo jako zahtjevan zadatak", rekao je Ozren Matijašević koji je napokon i službeno potvrdio da su sindikati prikupili znatno više od potrebnih 450.000 potpisa za referendum. "Imamo više od 500.000 potpisa", potvrdio je Matijašević.

Točnu brojku prikupljenih potpisa sindikati će obznaniti danas, a tijekom idućeg tjedna će potpisi biti predani predsjedniku Sabora Luki Bebiću. No, to je tek početak procedure. "Očekujemo da će se odugovlačiti, već nam se daje naslutiti da će se učiniti sve da se onemogući raspisivanje referenduma", kazao je Matijašević pa poručio da je njihov cilj "stvoriti ZOR po mjeri radnika, a na štetu tajkuna koji su se obogatili pljačkajući hrvatske radnike".

"Danas popodne smo od ministra Popijača dobili poziv da u 11 ujutro dođemo na sastanak o ZOR-u. Mi nećemo pregovarati Vladi o njihovom prijedlogu, već ćemo im donijeti zahtjev sindikata o zakonu kakvog želimo. Ne zanimaju više nikakvi pregovori", poručio je jučer Matijašević. Provjera i prebrojavanje potpisa organizirala se prostorijama županijske organizacije Hrvatske udruge sindikata. Sindikalisti su najavili kako će danas obavijestiti predsjednika Sabora Luku Bebića da imaju dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma protiv izmjene ZOR-a.

Nakon što se predaju potpisi, Sabor ima 30 dana za raspisivanje referenduma koji se može održati najranije 20 dana od odluke o raspisivanju, a najkasnije 40 dana. Ako su sindikati zaista prikupili dovoljno važećih potpisa, referendum bi se najranije mogao održati u kolovozu ili rujnu. Državu bi referendum mogao stajati oko 70 milijuna kuna.

Matijašević je najavio opstrukcije raspisivanja referenduma od strane vlasti, no tvrdi i kako će se boriti da se to ne dogodi. "Očekujemo da će vladajući učiniti sve da onemoguće raspisivanje referenduma, ali mi smo spremni na sindikalne akcije kojima je cilj da se volja građana provede i da se raspiše referendum. Tražit ćemo od parlamentaraca da učine sve kako bi se uskladio Zakon o referendumu s Ustavnim zakonom", kazao je iza ponoći Matijašević.

Do komplikacija oko raspisivanja referenduma dolazi kada sindikalci potpise predaju predsjedniku Sabora Luki Bebiću, jer Ustavni sud već četiri godine nema ovlasti provjeravati zakonitost referendumskog pitanja, niti je li prikupljeno dovoljno potpisa. 2006. godine je Ustavni sud ukinuo dijelove Zakona o referendumu koji su propisivali da Sabor u roku od 30 dana od Ustavnog suda može tražiti provjeru potpisa.

U međuvremenu, Sabor sa koalicijom kojoj je na čelu HDZ nije odredio tko provjerava i broji potpise što znači da su se oglušili na odluku Ustavnog suda. Tada je Ustavni sud uklonio i odredbu da na referendumu sudjeluju samo oni koji žive u Hrvatskoj, a i to je Sabor propustio izmijeniti.

Najvjerojatnije će najveću svađu među sindikalcima i vladajućima izazvati pitanje koliko građana mora izaći na referendum da bi on bio valjan. Dio ustavnih stručnjaka smatra kako će na referendum, zato što je prikupljanje potpisa počelo po starom ustavu, treba izaći 50 posto plus jedan glasač s biračkog popisa. To bi bila brojka od čak 2,25 milijuna ljudi. Drugi smatraju kako bi se trebalo držati novog ustava koji kaže da nije važno koliko birača izađe na izbore, već je bitno da imaju većinu.


Reci što misliš!