Događaji

Analitičari: Spasit će nas rezovi, a ne referendum

Analitičari: Spasit će nas rezovi, a ne referendum

Za ekonomske analitičare nema spora da bi za Hrvatsku bili pogubno da se stane s reformama, jer nam vrijeme ionako nije saveznik. Štoviše, zagovaraju još jača rezanja, jer ova je kriza, smatraju, pokazala da europski model socijalne države više nije održiv

Što nakon sindikalnog uspjeha? Više od pola milijuna građana potpisalo je zahtjev za referendum i dalo jasnu poruku premijerki Jadranki Kosor što misli, prije svega, o njezinoj gospodarskoj politici. Treba li Vlada odustati od reformi i od svog, i onako već sada upitnog, Programa gospodarskog oporavka?

Za ekonomske analitičare nema spora da bi za Hrvatsku bili pogubno da se stane s reformama, jer nam vrijeme ionako nije saveznik. Štoviše, zagovaraju još jača rezanja, jer ova je kriza, smatraju, pokazala da europski model socijalne države više nije održiv.

'Sindikalna akcija više je pokazivanje sile nego što će usporiti reforme. Razumljivo mi je što su je mnogi građani podržali, jer dosad smo svi nečega odrekli osim države. Opet, s druge strane, mislim da među stanovništvom vlada veliko nerazumijevanje. Više nema mjesta za prevelika radnička prava!' misli Ante Babić, nekadašnji ekonomski savjetnik u Vladi.

Ako se ništa ne napravi do jeseni, naglašava on, onda ćemo gledati 'lagano plovljenje do izbora'. Mnogo toga će nam reći rebalans proračuna najavljen za srpanj.

'Daj Bože da tu budu neki oštriji rezovi, svi dosadašnji su bili samo kozmetičke naravi. Vladin Program gospodarskog oporavaka i onako je samo lista lijepih želja', kaže Babić.

Sindikalnim uspjehom nije impresioniran ni ekonomski analitičar Damir Novotny koji je siguran da bi danas svatko uspio skupiti dovoljan broj popisa za referendum da upita građane jesu li zadovoljni Vladom.

'Jasno je da je veliko nezadovoljstvo građana trenutačnim stanjem. Pitanje je što sad? I ako dođe do referenduma, on će se odnositi samo na radno zakonodavstvo, a problem je mnogo ozbiljniji u dublji', smatra Novotny.

Gospodarstvo nam je, upozorava on, trenutačno u slobodnom padu i mi trebamo dovoljno snažan i brz program reformi koji bi okrenuo negativne ekonomske trendove. Vladin Program gospodarskog oporavka, ističe Novotny, to nije!

'Pred nama su dva puta. Ili će se Vlada okrenuti stvarnim problemima i izići s konkretnim mjerama oko kojih bi se grebao postići nacionalni konsezus ili ćemo čekati nove izbore.

Svima treba biti jasno da sljedećih pet godina nećemo moći živjeti kao što smo živjeli dosad, i to sve pod uvjetom da odmah krenemo u oštre rezove. Ako se to ne desi, tad se nećemo izvući narednih 20 godina', upozorava Novotny.

Ministar gospodarstva u prvoj hrvatskoj Vladi Dražen Kalođera, također misli da Kosoričin program mjera pati od nepotpunosti i nedorečenosti. Prema njemu, prevelik naglasak stavljen je na rashodovnu stranu, a premalo se mislilo na prihode.

'Štednja je dobra, ali nama trebaju rad i zarada, bez toga se nećemo izvući iz krize', zaključuje Kalođera.


Reci što misliš!