Događaji

Slučaj Varšavska

Varšavska: stotinu uhićenih, blokada se nastavlja

Varšavska: stotinu uhićenih, blokada se nastavlja

Prostor na kojem se izvode radovi ograđen je i policijskim i građevinskim ogradama. Neki su uhićeni i po drugi put

Varšavska ulica u središtu Zagreba i dalje je blokirana, javlja HTV . Više od stotinu policajaca, od 5 sati, kada je počela sječa stabala radi gradnje rampe za projekt Cvjetni prolaz, privodi prosvjednike, fizički ih odnoseći do policijskih vozila.

Prostor na kojem se izvode radovi ograđen je i policijskim i građevinskim ogradama. Neki su uhićeni i po drugi put. Riječ je o glumici Urši Raukar i čelniku Udruge Pravo na grad Teodoru Celakoskom. Raukar je drugi put uhićena u Gundulićevoj ulici nakon što joj je dosuđena zabrana prilaska Varšavskoj od 15. do 23. srpnja.

Dosad je uhićeno više od 100 osoba, među kojima su gradski zastupnici Josip Kregar, Jurica Meić, Dan Špicer, odvjetnik Slobodan Budak, Pero Kovačević, odvjetnik Slobodan Budak, koordinatorica Autonomne ženske kuće Neva Tölle, novinar Novog lista Branimir Zekić, Teodor Celakoski iz udruge Pravo na grad te glumica Urša Raukar. Potporu prosvjednicima u Varšavskoj ulici sjedanjem na pločnik pružili su predsjednik Gradske skupštine Boris Šprem, potpredsjednica Skupštine Morana Paliković-Gruden te gradski zastupnik i predsjednik SDP-a Davor Bernardić.

Tomislav Tomašević iz Zelene akcije izjavio je prije nego je uhićen da udruge nastavljaju s aktivnostima, iako su radnici Zrinjevca već uklonili drveće iz Varšavske ulice. Rekao je da su prije dva dana zatražili od Gradske skupštine, koja kontrolira Skupštinu Zagrebačkog holdinga, da njihove tvrtke, poput Zrinjevca, ne sudjeluju u radovima u Varšavskoj. Osim gradske, Tomašević smatra da je politički odgovorna i državna vlast. Pita se, kako je moguće da jedan dio policije provodi istragu zbog štetnog ugovora u Varšavskoj po nalogu DORH-a, a drugi dio osigurava početak radova.

Čelnici udruga, okupljenih u Kuću ljudskih prava, zatražili su ostavku ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka. Na konferenciji za novinare u Varšavskoj ulici izrazili zgražanje ponašanjem policije. Gordan Bosanac kazao je kako je pritvoreno 113 osoba, te dodao kako je to najveće uhićenje u zadnjih deset godina u jednom danu. Važnim je ocijenio presudu Prekršajnog suda iz veljače, po kojoj je policija prekršila ovlasti, kada je uhićivala ljude koji su pružali pasivan otpor. Žarko Puhovski smatra da policija uzima sebi ovlasti koje nema. Dodao je kako je intervencija policije legalna, ali da način na koji je izvecena potpuno je neprihvatljiv sa strane ljudskih prava.

Policijska uprava zagrebačka za 16 je sati sazvala izvanrednu konferenciju za novinare. Na konferenciji će biti i ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko. On je do sada izjavio kako smatra da u Varšavskoj nije bilo pretjerane uporabe sile te kako nije važno na koji način je prosvjed prijavljen jer je policija bila samo asistencija propuštanja do prilaza gradilištu na zahtjev grada Zagreba.

Inače policija je jutros izvijestila da pruža asistenciju Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet zbog osiguranja početka radova na rekonstrukciji dijela Varšavske ulice. Asistencija je pružena u skladu sa Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima, temeljem zahtjeva mjerodavnog državnog tijela s obzirom na to da se opravdano očekivalo pružanje otpora, priopćila je policija.

HRT/ezd


Reci što misliš!