Događaji

Slučaj Varšavska

Uhićeni prosvjednici iz Varšavske će sami platiti trošak policije?

Uhićeni prosvjednici iz Varšavske će sami platiti trošak policije?

Ne damo Varšavsku i Bandića na referendum parole su kojima su aktivisti dočekali gradonačelnika Bandića i sudionike izvanredne skupštinske sjednice ispred ulaza u Vijećnicu

U zagrebačkoj Gradskoj skupštini raspravlja se o "slučaju Varšavska". Na sjednicu je došao i gradonačelnik Milan Bandić te načelnik zagrebačke policije Tomislav Buterin kako bi se raščistilo pitanje postupanja policije, javlja HTV

Nije došla pozvana ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović-Dropulić. Iz Ministarstva su poručili da neće doći jer su provjerili zakonitost izrade i donošenja prostornih planova.

Ne damo Varšavsku i Bandića na referendum parole su kojima su aktivisti dočekali gradonačelnika Bandića i sudionike izvanredne skupštinske sjednice ispred ulaza u Vijećnicu tražeći raspisivanje referenduma za gradonačelnikovu smjenu.

Većina gradskih zastupnika došla je na sjednicu, a među njima su i zastupnici iz redova HDZ-a. Oni su bili najavili da neće doći jer odbacuju odgovornost za početak gradnje u Varšavskoj budući da su, kažu, i u vrijeme odlučivanja o tome bili u oporbenim redovima, kao što su i danas.

Niti prosvjedovanje nije besplatno?!

Neslužbeno se doznaje da će pročelnik gradskog ureda za prostorno uređenje Davor Jelavić zatražiti od policije popis uhićenih u prosvjedima koji su se održali u Varšavskoj prošlog četvrtka. Od njih 151 zatražilo bi se plaćanje računa za angažiranje policije. No to zasad nije službeno potvrđeno.

Kako je na sjednici potpredsjednica Skupštine Morana Palikovć Gruden ustvrdila da je već pola milijuna kuna potrošeno na troškove čuvanja gradilišta to bi jedostavnom računicom iznosilo svakom uhićenom oko 3300 kuna.

Predsjednik Gradske skupštine Boris Šprem najavio je da će zastupnici raspravljati o svim događajima koji su prethodili gradnji u Varšavskoj te o tome donijeti zaključke.

Prije skupštinske sjednice održana je i sjednica skupštinskog Odbora za predstavke i pritužbe građana na kojoj je, na temelju pritužbi stanara u stambenom bloku kod Cvjetnog trga, obavljen očevid udaljenosti zida stambeno-poslovne građevine Cvjetni od dvorišne zgrade Ilica 11 i drugih pritužbi stanara Božićević, Vugrinec i Švaco.

Potpredsjednik Gradske skupštine Josip Kregar smatra da ključ rješenja drži gradonačelnik Bandić. U drugom videoprilogu pogledajte njegovu izjavu.

Aktivisti i prosvjednici jutros su se ponovno okupili u Ćirilometodskoj držeći natpis Bandića na referendum! Najavili su da će o daljnjim aktivnostima odlučiti nakon sjednice Gradske skupštine.

Aktivisti Zelene akcije i Prava na grad te građani koji prosvjeduju protiv gradnje ulazne rampe u podzemnu garažu u Varšavskoj ulici ostavili su sinoć taj natpis pred zgradom Gradske skupštine. Na njemu su potpisi mnogih građana koji zahtijevaju Bandićevu smjenu.

Bandiću, odlazi!, glavna je poruka oko 500 prosvjednika koji su jučer na križanju Masarykove i Gundulićeve ulice nastavili prosvjed protiv gradnje rampe u Varšavskoj.

Naoružani svakojakim bučnim sredstvima, na transparentima su poručili tko je za njih glavni krivac - gradonačelnik Bandić.

Podsjetimo, prosvjednici su proteklih dana izvrijeđali sve - od SDP-a do HDZ-a, zatražili ostavke ministra Tomislava Karamarka i ministrice Matulović Dropulić te gradonačelnika Bandića.

Kako je rođen ''slučaj Varšavska''

Policija je 15. srpnja, pružajući asistenciju Gradskom uredu za prostorno uređenje kako bi se osigurao početak planirane gradnje rampe za garažu u Varšavskoj ulici, privela 151 prosvjednika. Oni su tijelima pokušali spriječiti ulazak mehanizacije tvrdeći da je riječ o uzurpaciji javnog prostora i uništavanju kulturne baštine. Zbog dozvola za gradnju projekta Cvjetni i podzemne garaže prozvali su gradske i državne vlasti.


Reci što misliš!