Događaji

Velikodušna odluka

Organi malenog Siščanina spasili živote četvero djece diljem svijeta

Organi malenog Siščanina spasili živote četvero djece diljem svijeta

Dječaka su na životu održavali samo aparati, a roditelji su se tada na prijedlog liječnika odlučili na donaciju organa. Maleni Alen tako je u srcima četiriju obitelji ostao vječni dobrotvor

Četverogodišnji Siščanin Alen izgubio je bitku za svoj život, no velikodušnom odlukom njegovih roditelja spašena su četiri života njegovih vršnjaka.

Alenovo srce tako i dalje kuca u dječaku iz Engleske, njegova jetra presađena je dvogodišnjaku iz Španjolske, jedan je bubreg doniran petogodišnjaku kojem je transplantacija obavljena u KBC-u Zagreb, dok je drugi bubreg presađen djetetu u Švicarskoj, piše Jutarnji list.

Maleni Alen rođen je s teškom manom na mozgu - s cistom i i hidrocefalusom. Ubrzo je uspješno operiran u zagrebačkoj bolnici u Klaićevoj. Četiri godine je dijete dobro napredovalo te je, prema riječima dr. Miroslava Gjurašina koji ga je i operirao, nedavna kontrola protekla dobro.

No, prošlog utorka iznenada mu je pozlilo. Dijete je dobilo teški epileptični napad, nakon čega je uslijedila koma. Hitno je prevezen iz Siska u zagrebačku Klaićevu bolnicu, no samo nekoliko sati nakon napada uslijedila je moždana smrt. Dječaka su na životu održavali samo aparati, a roditelji su se tada na prijedlog liječnika odlučili na donaciju organa. Maleni Alen tako je u srcima četiriju obitelji ostao vječni dobrotvor.

Slična priča dogodila se mjesec dana ranije kada je 13-godišnja sportašica iznenada izgubila svijest i zbog velikog krvarenja pala u komu. I njezini su organi transplantirani djeci u Hrvatskoj i inozemstvu.

Presađivanje organa u Hrvatskoj čeka 390 ljudi, dok se u EU ta brojka penje na 56.000 osoba. Svaki dan 12 ljudi umre u Europskoj uniji ne dočekavši transplantaciju, piše Jutarnji.


Reci što misliš!