Događaji

Konačno rješenje blizu

BP začepio izvor u Meksičkom zaljevu

BP začepio izvor u Meksičkom zaljevu

Zadnja dva tjedna je BP imao uspjeha s eksperimentalnom kupolom koja je uspjela zadržati naftu

British Petroleum postigao je još jedan uspjeh u Meksičkom zaljevu, jer je prva faza operacije "static kill" prošla dobro, a vlada je istodobno rekla kako je većina nafte koja je iscurila u more već nestala.

BP je najavio kako je isplaka za bušenje uspješno ubrizgana u izvor iz kojeg curi nafta, te kako trenutno zadržava naftu unutar izvora. Izvor je sada u "statičnom stanju", zbog čega se cijela operacija i zove "static kill", ili "statičko začepljivanje".

Istodobno je Carol Browner, savjetnica Bijele kuće za energetiku, rekla kako nove procjene kažu da je oko 75 posto nafte već prikupljeno, zapaljeno ili je u samom Zaljevu isparilo ili se razgradilo.

Operacija "static kill" počela je u noći s utorka na srijedu, a nakon osam sati ubrizgavanja kombinacije tekućina poznatih kao isplaka za bušenje te su tekućine pogurale naftu nazad u izvor. Sljedeći korak je cementiranje izvora, koje će se provesti ako očitanja o pritisku budu povoljna.

Pritisak u izvoru brzo je pao u prvih 90 minuta procedure, što je dobar znak da sve ide po planu. BP će izvor možda zatvoriti cementom, ali "static kill" je samo prvi od dva konačna udarca koji će se zadati problematičnom izvoru Macondo.

BP već tri mjeseca buši 6000 metara dugi pomoćni izvor koji će biti ključni dio operacije "bottom kill", ili "začepljivanje od dolje". Plan je ubrizgati cement i isplaku u samo rezervoar izvora, oko četiri kilometra ispod morskog dna, a to je i najbolja šansa za konačno rješenje problema.

Ta bi operacija mogla biti provedena sredinom kolovoza.

Zadnja dva tjedna je BP imao uspjeha s eksperimentalnom kupolom koja je uspjela zadržati naftu. Ona nije bila trajno rješenje, a nakon operacije "static kill" možda neće biti ni potrebna. Ipak, između 20. travnja, kad je došlo do eksplozije na platformi Deepwater Horizon i postavljanja kupole prošla su tri mjeseca u kojima je u zaljev iscurilo pet milijuna barela nafte, čime je ova katastrofa zauzela mjesto najgoreg slučajnog izlijevanja nafte u povijesti.


Reci što misliš!