Događaji

Očekuje se pomoć međunarodne zajednice

U Hrvatsku se prema podacima UNHCR-a vratilo 53.000 Srba

U Hrvatsku se prema podacima UNHCR-a vratilo 53.000 Srba

Srpski mediji ističu da raseljeni Srbi iz Hrvatske, kao i povratnici, još očekuju pomoć međunarodne zajednice u rješavanju problema

U crkvi svetog Marka u Beogradu je danas služen parastos srpskim žrtvama Oluje.

Parastos je služio patrijarh Irinej, a pored Srba izbjeglih iz Hrvatske prisutni su bili i predsjednik Srbije Boris Tadić i potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić.

Generalni tajnik Udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir rekao je da se prema podacima UNHCR-a u Hrvatsku vratilo oko 53.000 Srba, ali da se povratak izbjeglih i dalje odvija sporo.

Najveći problemi su nepriznavanje radnog staža i uskraćivanje prava na mirovine

"Položaj Srba 15 godina nakon Oluje i dalje nije mnogo drugačiji u odnosu na prve godine nakon izgnanstva", rekao je Budimir i podsjetio da Hrvatska još nije riješila pitanje imovinskih i stanarskih prava izbjeglih Srba.

Kao probleme s kojima se suočavaju Srbi povratnici on je naveo nepriznavanje radnog staža i uskraćivanje prava na mirovine.

Budimir je rekao da bi trebalo osigurati uvjete za održivi povratak Srba koji se žele vratiti u Hrvatsku, kao i da treba omogućiti integraciju u srpsko društvo onih koji to ne žele.

Srpski mediji ističu da raseljeni Srbi iz Hrvatske, kao i povratnici, još očekuju pomoć međunarodne zajednice u rješavanju problema.

Dokumetacijsko-informacijski centar Veritas ističe da "zbog diskriminirajućih zakona, koji su na snazi u Hrvatskoj, raseljenim Srbima nije omogućen povratak, kao ni ostvarenje imovinskih i drugih prava".

Međutim, problem povratka mogao bi biti riješen donatorskom konferencijom, koju je još prije dvije godine u Hrvatskoj iniciralo Srpsko narodnog vijeća.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća i zastupnik Milorad Pupovac rekao je za B92 da su već održani brojni sastanci i da bi donatorska konferencija, na kojoj bi bila prikupljena sredstva za povratak, mogla biti održana najesen, a najkasnije početkom sljedeće godine.

Kako je rekao, glavni donatori bi bili Europska komisija, SAD, Komesarijat za izbjeglice, sama Hrvatska i najvjerojatnije Vlada Srbije u nekim aspektima.


Reci što misliš!

  Vezane vijesti