Događaji

Obljetnica

Japan danas obilježava 65. godišnjicu atomskog napada na Hirošimu

Japan danas obilježava 65. godišnjicu atomskog napada na Hirošimu

Tim će povodom u Hirošimu stići najviši predstavnici 75 zemalja svijeta, među kojima po prvi puta i Sjedinjene Američke Države, zemlja odgovorna za jednu od najvećih tragedija u povijesti civilizacije

Japan danas obilježava 65. godišnjicu bacanja prve atomske bombe na Hirošimu i spomen na više od 140.000 žrtava tog tragičnog 6. kolovoza 1945. godine.

Tim će povodom u Hirošimu stići najviši predstavnici 75 zemalja svijeta, među kojima po prvi puta i Sjedinjene Američke Države, zemlja odgovorna za jednu od najvećih tragedija u povijesti civilizacije.

Podsjetimo, američki predsjednik Harry Truman je, u trenutku kada je Drugi svjetski rat u Europi već odavno bio gotov, izdao dozvolu za napad atomskom bombom na japanski grad Hirošimu, vjerujući da će taj potez i svjesno izazivanje velikog broja civilnih žrtava japansku vladu natjerati na uzmak na pacifičkom bojnom polju, koje je u ljeto 1945. godine još bilo aktivno.

Na svečanosti po prvi puta i američki izaslanik predsjednika Obame

Bacanje prve atomske bombe na Hirošimu 6. kolovoza, a potom i druge, na Nagasaki 9. kolovoza, ostat će upamćene kao najveće tragedije u krvavoj povijesti ljudskog ratovanja. Besmislenost žrtava koje su pale u tim gradovima desetljećima će izazivati osude u cijelom svijetu, posebno zbog tek naknadno otkrivenih i donedavno dobro skrivanih povijesnih činjenica prema kojima je japanski vojni vrh, uz pomoć posrednika, već tjednima prije tragedije u Hirošimi najavljivao spremnost na predaju oružja, a američki je politički vrh to znao.

Je li stiglo neko novo vrijeme u kojem su i najmoćniji pobjednici spremni priznati svoje greške? Možda će to pokazati upravo današnja tužna obljetnica, na koju je, prema svjetskim medijima, američki predsjednik Barack Obama poslao veleposlanika SAD-a u Japanu Johna Roosa, koji će, kao izaslanik zemlje krivca za pokolj, po prvi puta prisustvovati službenoj svečanosti obilježavanja tragedije u Hirošimi. Prema nekim je političkim analitičarima to neslužbeni znak da bi Hirošimu osobno mogao posjetiti i sam Obama prilikom skorog posjeta Japanu, što bi također bi svojevrsni presedan.

Japanci od Obame traže ispriku, analitičari tvrde: To je nerealno očekivati!

Dio medija prenosi kako građani Japana od američkog predsjednika očekuju barem ispriku za tragedije u Hirošimi i Nagasakiju, koje su odnijele na stotine tisuća ljudskih žrtava, no analitičari upozoravaju kako je to nerealno očekivati, te da je pojavljivanje američkog izaslanika na današnjoj svečanosti već dovoljno veliki iskorak od dosadašnje tvrdoglave američke politike koju polako ali sigurno mijenja Barack Obama.

Osim najviših političkih predstavnika 75 zemalja svijeta, u Hirošimu je doputovao i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon, koji je ovu priliku iskoristio kako bi naglasio važnost odustajanja od utrke za nuklearnim naoružanjem. „Jedini način da budemo sigurni da se nuklearno oružje nikada više ne će upotrijebiti jest da ga posve eliminiramo!" izjavio je Ban Ki-moon. Svečanost obilježavanja 65. godišnjice atomskog napada na Hirošimu biti će tradicionalno proslavljena u središtu grada, poznatom Memorijalnom parku mira.


Reci što misliš!