Antibiotici postaju beskorisni
Bakterije evoluiraju, a medicina nije spremna
Farmaceutska industrija u zadnjih 20 godina se ulijenila, tvrdi Walsh i sada plaćamo posljedice. Još od početka devedesetih nitko nije pokazao pretjerani entuzijazam za razvoj novih antibiotika
Antibiotici su stup moderne medicine, ali u vrlo bliskoj budućnosti morat ćemo naučiti kako živjeti bez njih, predviđa kolumnistica Guardiana Sarah Boseley. Nažalost, ovoga puta to nisu tabloidna naklapanja o bolesti koja će "desetkovati ljudsku vrstu"; o neizbježnom kraju ere antibiotika prvi je progovorio izuzetno ugledni medicinski časopis Lancet.
Nikakve se velike promjene u znanosti ne događaju preko noći, pa tako neće ni antibiotici odjednom postati beskorisni. No, za nekoliko generacija medicina će morati pronaći novi "kamen temeljac", predviđa Tim Walsh u znanstvenom tekstu objavljenom u Lancetu. Upravo je Walsh prošle godine otkrio gen kojeg je nazvao NDM1, a koji se vrlo lako širi među bakterijama i čini ih otpornima na antibiotike!
Posljednja istraživanja pokazala su da je NDM1 već vrlo razvijen među bakterijama u Indiji, a polako se širi i u zapadnoj civilizaciji. Plaćamo cijenu globalizacije. "Na mnogo načina, to je to. Ovo bi mogao biti kraj. Ne postoje antibiotici koji su efektivni protiv NDM1 bakterija. Imamo možda deset godina i moramo prihvatiti stvarnost: nastale su infekcije koje jednostavno ne možemo liječiti", kaže Walsh u razgovoru za Guardian.
Farmaceutska industrija u zadnjih 20 godina se ulijenila, tvrdi Walsh i sada plaćamo posljedice. Još od početka devedesetih nitko nije pokazao pretjerani entuzijazam za razvoj novih antibiotika. Zašto i bi, kad im drugi lijekovi donose znatno veću zaradu. No, sada se već oglasio alarm, a Walsh strahuje da bi moglo biti prekasno.
"Većina moderne medicine postat će beskorisna ako izgubimo sposobnost liječenja infekcija", upozorava Walsh. Transplantacije, čak i najobičnije operacije, postaju jako rizične ukoliko pacijent može izgubiti glavu zbog bakterijske infekcije, problema koji je dosad bio lako rješiv. No, ljudi su jednostavno izgubili korak s evolucijom, tvrdi dr. David Livermore.
"Razvoj bakterija koje su otporne na antibiotike najbolji je zabilježeni primjer Darwinovog principa evolucije. To je jalova borba. Naivno je misliti da možemo pobijediti", fatalistički će Livermore koji ne oklijeva predviđati svojevrsni povratak u prošlost; sifilis, gonoreja, tuberkuloza, upala pluća... sve te bolesti koje je moderno društvo počelo uzimati "zdravo za gotovo" ponovo bi mogle postati smrtonosne.
Vezane vijesti
-
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u ponedjeljak popis 12 najopasnijih bakterija, u nastojanju da potakne razvoj novih antibiotika
-
-
Uzimanje većih količina natibiotika u borbi protiv bakterija otpornih na terapiju moglo bi zapravo ojačati neke od njih, pokazuje studija objavljena u srijedu u časopisu Royal Society Biology Letters.
-
Znanstvenici su otkrili kako se neke bakterije ne samo opiru antibioticima, lijekovima koji bi ih trebali ubiti, nego se njima i hrane
Izdvojeno
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Boksački savez Zadarske županije pod pokroviteljstvom Hrvatskog boksačkog saveza biti će domaćin još jedne lijepe sportske manifestacije. Ona će se održati u subotu 22.veljače u dvorani Jazine, a nositi će naziv Memorijalni turnir "Sjećanje na Zadrane u Ringu".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.