Događaji

Istraživanje portala 4kotača

Nepropisno zaustavljanje, oduzimanje prednosti i spora vožnja najčešći uzročnici stresa u prometu

Nepropisno zaustavljanje, oduzimanje prednosti i spora vožnja najčešći uzročnici stresa u prometu

Nepropisno zaustavljena vozila, loše prometnice i nepažnja pješaka najviše smetaju vozačima

73% vozača tjedno vozi iznad ograničenja, a njih 55% svakodnevno koristi mobitel za vrijeme vožnje

Vodeći hrvatski web-site za vozila 4Kotača proveo je tijekom lipnja i srpnja 2010. istraživanje čiji je cilj bio saznati kako vozači u Hrvatskoj reagiraju na zgode i nezgode s kojima se svakodnevno susreću u prometu. Istraživanje je provedeno na uzorku od preko 800 ispitanika, od kojih je 77% muškaraca i 23% žena.

Rezultati istraživanja pokazali su kako većinu ispitanika (njih 65%) u prometu najviše smetaju nepropisno zaustavljena vozila. Na drugom mjestu našle su se loše prometnice (49% ispitanika), odnosno nepažnja pješaka (48%), dok je 36% ispitanika izjavilo kako ih smeta i zaustavljanje od strane policije na neprikladnim mjestima. Neki aspekti prometa više muče mlađe vozače nego starije, pa tako s godinama vozači postaju tolerantniji prema gužvi u prometu i drugim vozačima. Naime, gužva u prometu, kada su u žurbi, smeta čak 38% ispitanika mlađih od 25 godina i svega 13% ispitanika starijih od 46 godina.

Kada se radi o drugim vozačima u prometu, ispitanike (njih 70%) najviše smetaju vozači koji oduzimaju prednost te vozači koji se prestrojavaju ili skreću bez signalizacije (64%). Polovicu ispitanika (53%) smetaju vozači koji voze presporo, pri čemu su na spore vozače osjetljiviji muškarci (60%) u odnosu na žene (46%), a veliki broj njih (49%) osuđuje i vozače koji prolaze kroz crveno svjetlo na semaforu. Vozači koji voze iznad predviđenog ograničenja brzine smetaju svega 14% ispitanika, a ispitanicima u najmanjoj mjeri smetaju vozači koji jedu i piju za vrijeme vožnje (13%) te vozači koji puše za vrijeme vožnje (12%).

No, kako priznaju, ni sami ispitanici nisu besprijekorni vozači, pa tako njih 73% na tjednoj bazi vozi iznad dozvoljenog ograničenja brzine, a više od polovice (55%) gotovo svakodnevno koristi mobilni telefon za vrijeme vožnje. Ipak, većina ispitanika barem donekle pazi na vlastitu sigurnost u prometu, pa tako njih 91% nije nikada (ili je svega jednom ili dva puta) prošlo kroz crveno svjetlo, a 86% ispitanika ušlo je u već zakrčeno raskrižje svega nekoliko puta.

Najčešća reakcija ispitanika na neprikladnu vožnju drugih vozača je psovanje (45%), ali znatan broj vozača (45% žena i 40% muškaraca) jednostavno ignorira takvo ponašanje. Muškarci (njih 25%) u nešto većoj mjeri nego žene (17%) trube takvim vozačima, a zabrinjavajuće je kako čak 13% muškaraca (odnosno 3% žena) na lošu vožnju drugih vozača reagira zastrašivanjem na način da se 'prijeteći' približavaju vozilu koje im 'smeta'.

Većina suvozača na pretjerane reakcije vozača reagira suosjećanjem, pa je tako 37% žena izjavilo da njihovi suputnici suosjećaju s njima kada reagiraju na bezobrazne vozače, a isto je izjavilo i 27% muških vozača. 26% ženskih ispitanika izjavilo je kako suvozači ignoriraju njihove 'ispade', dok je isto izjavilo 14% muških ispitanika. 25% muških i 23% ženskih ispitanika izjavilo je kako ih suvozači smiruju, dok je 21% muških i 10% ženskih ispitanika izjavilo kako ih suvozači opominju kada imaju ljutite 'ispade' zbog situacije u prometu.

Kada se ispitanici nalaze na mjestu suvozača, na ljutite 'ispade' vozača najčešće reagiraju smirivanjem i to više žene (54%) nego muškarci (35%). 24% muških ispitanika suosjeća s vozačem kada isti ima ljutite 'ispade, dok isto čini 13% žena, a 20% muških i 13% ženskih ispitanika ignorira ljutite 'ispade' vozača na druge vozače.

Općenito, znatan broj ispitanika doživio je neugodne situacije u prometu, pa tako 44% ispitanika barem jednom godišnje doživi da im drugi vozači u prometu prijeteći gestikuliraju. Verbalne prijetnje na godišnjoj razini doživi 32% vozača, dok ih je 45% to doživjelo svega jednom ili dvaput u svom 'vozačkom vijeku'. Čak četvrtina ispitanika (25%) doživjela je da su im drugi vozači prijetili izlaskom iz automobila, a 5% ispitanika doživjelo je situacije u kojima su im drugi vozači pokazali namjeru zabijanja u njihov automobil.

Jeste li ikada doživjeli da vam drugi vozači prijete?

Više od polovice ispitanika izjavilo je kako im vožnja kroz grad uzrokuje najviše stresa, dok je manjem dijelu ispitanika stresnija vožnja autocestom (9% žena i 3% muškaraca), odnosno vožnja po lokalnim ili seoskim cestama (6% žena i 3% muškaraca). Ovi su rezultati i razumljivi ukoliko uzmemo u obzir kako je najveći broj ispitanika (njih 61%) izjavio da u gradovima nailazi na najveći broj nesavjesnih vozača, odnosno na najveći broj 'bahatih' vozača (72% u na ovakve vozače najčešće susreće u gradovima).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.