Događaji

Propali svi susreti

Anu Magaš Lovro ne želi vidjeti

Anu Magaš Lovro ne želi vidjeti

Iako s djetetom ne komunicira, pravna bitka Ane Magaš za 13-godišnjeg sina daleko je od završene

Sin Ane Magaš, 13-godišnji Lovro, definitivno je izgubljen za svoju majku. U godinu i četiri mjeseca, koliko je prošlo od odluke Ustavnog suda da Magaš može slobodno viđati svog sina i živjeti s njim, nisu uopće vidjeli. Ana živi i radi u inozemstvu, prenosi danas.hr .

Svi pokušaji Centra za socijalnu skrb, koji je trebao organizirati susrete između Ane i sina, propali su jer 13-godišnji dječak Lovro i dalje živi s roditeljima pokojnog oca Lucijana. Sin majku ne želi ni čuti ni vidjeti.

Dok je bila u Zadru, Ana je išla na susrete u Centar, razgovarala s psiholozima, ali Lovro odbija kontakt s njom do te mjere da su joj i stručnjaci u Centru priznali da su bespomoćni.

"U Zadru za nju nije bilo mjesta, kamoli posla. Kad je izišla iz zatvora, svi su obećavali brda i doline, nudili pomoć. U početku je prala jahte u marini, ali to je bilo samo privremeno. Kad je počela tražiti stalan posao, shvatila je da u ovom gradu nitko neće zaposliti Anu Magaš. Ljudi se ne žele zamjerati. Zato se skupila i otišla u inozemstvo. Našla je posao, tamo nije ubojica Lucijana Magaša, nego obična radnica. Sinu i dalje šalje darove, poruke, pisma, ali on joj nikad nije odgovorio. Odustati neće, ali priznaje da ni sama ne zna kako doprijeti do njega", ispričali su za Slobodnu Dalmaciju Anini prijatelji koji se boje da je emotivna veza nje i sina nemoguća.

Barem za sada. Njihove riječi potvrđuju i psiholozi, koji ističu da dječak mora biti uključen u stručni tretman kako bi znao prepoznati vlastite osjećaje prema majci, a ne one koje mu nameće okolina.

"Ako je dječak cijelo ovo vrijeme izložen samo negativnim informacijama o svojoj majci, a nesumnjivo je tako, nije ni čudno što je ne želi vidjeti. Tu mu trebaju pomoći stručnjaci da prepozna svoje, a ne tuđe osjećaje prema Ani. Tek u tom slučaju može se uspostaviti ponovni kontakt između njih", kažu psiholozi.

No pravo je pitanje je li za takvu stručnu reakciju sada prekasno. I tko će u cijelom lancu institucija - od Centra za socijalnu skrb do Općinskog i Županijskog suda - koji su skrbništvo dodijelili Lucijanovoj majci Bruni Magaš, a Ani odbili zahtjev da viđa dijete, s obrazloženjem "kontakt s majkom ne bi bio dobar".

A da je šteta nesumnjivo načinjena, potvrdio je i Ustavni sud navodeći u svojoj odluci kako su "postojali propusti koji su mogli utjecati na promjenu djetetovog odnosa prema majci".

Iako s djetetom ne komunicira, pravna bitka Ane Magaš za 13-godišnjeg sina daleko je od završene. Nakon odluke Ustavnog suda kojom joj je vraćeno zakonsko skrbništvo, na Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourgu njeni odvjetnici su pokrenuli postupak zbog povrede njezina prava na kontakt s djetetom, na ime čega traže pravičnu naknadu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.