Događaji

Okrugli stol

Održan okrugli stol o etičnosti i samoregulaciji u medijima

Održan okrugli stol o etičnosti i samoregulaciji u medijima

Zadar - medijsko čudo ili čudovište?

Živimo u vremenu u kojem su etika novinarstva i poštovanje etičkih načela u medijima pali na alarmantno nisku razinu.

Samoregulacija medija i novinarstva opće je prihvaćeni način primjene etičkih načela koji se uspješno primjenjuje u svijetu, a pogotovo u EU. U Hrvatskoj samoregulaciji nije prihvaćena, unatoč odluci godišnje skupštine HND iz 2006. da se osnuje Vijeće za medije, i uz Francusku i Sloveniju jedina koja ga još uvijek nema.

No, i bez institucionalnih tijela samoregulacija se može primjenjivati u pojedinim redakcijama, kao što to pokazuju brojni primjeri u inozemstvu.

Zbog toga je pokrenut projekt kojeg podržavaju Europsko povjerenstvo i UNESCO kojim se želi razviti samoregulacija medija i novinarstva u Jugoistočnoj Europi. Do sada je održano više međunarodnih skupova te serija okruglih stolova diljem svijeta. Danas je na temu etike u novinarstvu održan okrugli stol u redakciji Zadarskog lista, na kojemu su pristustvovali brojni medijski djelatnici.

Posebni sudionici skupa bili su ugledna britanska novinarka Elizabeth Ribbans, izvršna urednica The Guardiana i Ognian Zlatev, medijski stručnjak, direktor Medijskog centra u Sofiji, bivši predsjednik mreže medijskih centara Jugoistočne Europe, koji su predstavili prednosti samoregulacije u razvijenim medijskim sredinama.

Uvodnu riječ dali su prof. dr. sc. Stjepan Malović i Nedjeljko Jusup, savjetnik direktora i glavnog urednika Zadarskog lista, a posebnu podršku iskazao je zadarski župan Stipe Zrilić, kazavši kako je svjestan da svi zadarski mediji ne izvještavaju jednako, a Zadarska županija uvijek je otvorena za suradnju i konkretne prijedloge.

Na samom početku govorilo se o tradiciji, značaju i stanju medija naše županije. Naime, samo u Zadru djeluje ih 15, od dnevnika, tjednika, dopisništva, preko radija, televizije, do news portala.

Nedjeljko Jusup, utemeljitelj i prvi glavni urednik Zadarskog lista, pozivajući se na činjenicu da su u Zadru osnovane prve novine na hrvatskom jeziku, a danas u novinarstvu radi oko 250 djelatnika, kazao je kako se od devedestih, kada se dogodio svojevrsni ‘boom' medija u Zadru, danas može govoriti o Zadru kao čudu ili čudovištu medija.

Tribina je nastavljena raspravom o etici na Internetu o kojoj je govorila prof. dr. sc. Gordana Vilović, a potom se moglo čuti o iskustvu samoregulacije od Elizabeth Ribbans iz Guardiana.

Ribbans je kazala kako konkretno The Guardian, koji je ukupno treći najčitaniji tiskani dnevnik u Velikoj Britaniji, te drugi najčitaniji news portal u svijetu nakon New York Timesa, u svom tiskanom izdanju ima posebnu stranicu namijenjenu komunikaciji s čitateljima i njihovim primjedbama, na kojoj se nalaze i ispravci iz prethodnih izdanja. Također je opisala način funkcioniranja samoregulacije u The Guardianu ali u Velikoj Britaniji, u čemu nakon novinarske i uredničke samoregulacije važnu ulogu ima i njihovo Vijeće za medije.

Medijska djelatnost danas se oslanja na pojedince ili tvrtke, predstavljajući biznis, no novinarska obveza treba biti više od toga, potrebno je oduprijeti se trendu koji je doveo do stanja da oglašivači i lokalni centri moći dovode profesiju na nisku razinu.

Upravo zbog toga lokalni mediji trebali bi nastojati zadržati neovisno djelovanje s naglaskom na profesionalnost, te suprostaviti se tabloidizaciji i ‘berlusconizaciji'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.