Događaji

Greenpeace traži sankcioniranje vodstva MAL-a

Mađarska: Premijer okrivio ljudski faktor, i dalje nema opasnosti za Hrvatsku

Mađarska: Premijer okrivio ljudski faktor, i dalje nema opasnosti za Hrvatsku

Policija uz pomoć stručnjaka istražuje kako je došlo do eksplozije i zaplijenila je brojne dokumente iz Uprave tvornice koja proizvodi aluminu, sintetički proizveden aluminijev oksid

Čišćenje područja zagađenog toksičnim muljem u Mađarskoj trajat će najmanje godinu dana i koštati desetke milijuna dolara, rekao je ministar okoliša Zoltan Illes medijima, dodajući da će im u tome biti nužna tehnička i financijska pomoć Europske unije.

Spasilačke ekipe pokušavaju zaustaviti širenje crvenog mulja koji je počeo curiti u ponedjeljak nakon eksplozije spremnika u tvornici aluminija u gradiću Ajkai Timfoldgyarna na zapadu Mađarske. Curenje je u međuvremenu zaustavljeno.

Evakuirano je oko 400 ljudi. Četvero je poginulo, pet nestalo, a 123 ljudi hospitalizirano, pd kojih je 12 teško ozlijeđenih. Budući da točni uzroci smrti poginulih još nisu poznati, zasad se smatra da su se žrtve ugušile.

Premijer Viktor Orban je izrazio sućut obiteljima žrtava i obećao da će institucije provesti detaljnu istragu kojom će se utvrditi tko je odgovoran za katastrofu. Istaknuo je da je za eksploziju u tvornici i njene posljedice kriva ljudska pogreška.

"Nemamo nikakvih dokaza da su neki prirodni faktori krivi za katastrofu. Ako uzroci ne dolaze iz prirode, onda se radi o ljudskoj pogrešci", rekao na konferenciji za novinare.

Dosad je iz tvornice isteklo oko milijun kubičnih metara mulja, rekao je ministar Illes. U procesu čišćenja će se morati ukloniti sloj tla od nekoliko centimetara. Također je procijenio da je incident ekološka katastrofa te izrazio strahovanje da bi mulj mogao doći do rijeka Rebe i Dunava.

Sandor Toth iz mađarske vodoprivredne tvrtke je rekao da bi, u slučaju da obrana Dunava od zagađenja ne uspije, otrovni mulj mogao doći do rijeke za pet do šest dana. Posljedice toga bi bile katastrofalne. Ministar unutarnjih poslova Sandor Pinter je rekao da vlasti čine sve da spriječe zagađenje Dunava te da će vjerojatno u tome i uspjeti.

Naša Državna uprava za zaštitu i spašavanje i danas je priopćila da opasnosti za Hrvatsku od širenja zagađenja iz susjedne Mađarske nema.

DUSZ raspolaže podacima Ureda za katastrofe Republike Mađarske iz kojega im je potvrđeno da nema opasnosti od istjecanja mulja u Dunav te da je daljnje širenje otrovnih tvari zaustavljeno. Kontaminirana površina obuhvaća područje sedam naselja te pokriva između 100 i 150 kvadratnih kilometara.

DUSZ će i dalje biti u redovitom izravnom kontaktu s kolegama iz Mađarske te će se javnost pravovremeno obavještavati o svim eventualnim promjenama situacije.

Katastrofa je pogodila 7000 ljudi, sedam sela i gradova, a izvanredno stanje je proglašeno u pokrajinama Veszprem, Gyor-Moson-Sopron i Vas. U nekim dijelovima mulj doseže razinu od čak dva metra.

Policija uz pomoć stručnjaka istražuje kako je došlo do eksplozije i zaplijenila je brojne dokumente iz Uprave tvornice koja proizvodi aluminu, sintetički proizveden aluminijev oksid.

Mađarska tvrtka MAL koja je vlasnik tvornice je priopćila da ona, prema standardima EU, nije opasna te da posljednjim pregledom rezervoara u ponedjeljak nije uočeno ništa sumnjivo. Međutim, Greenpeace traži sankcioniranje upravitelja MAL-a jer se, kako kažu, na satelitskim snimkama snimljenima dan ranije vide velika napuknuća na brani koja bi trebala spriječiti curenje mulja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.