Srpski znanstvenici nude rješenje
Mađari i dalje strahuju zbog mulja
Za sada, sva mjerenja pokazuju da nema opasnosti od otrovnog mulja za Hrvatsku
Mađari se još uvijek bore kako bi spriječili pucanje brane rezervoara s otrovnim muljem i njegovo drugo istjecanje u okoliš. Jučer je toksični crvenkasti mulj stigao Dunavom do Budimpešte, a mađarski nadležni organi tvrde kako je došao u razblaženom stanju.
Na dijelu Dunava koji prolazi kroz mađarsku županiju Pešta i dalje je na snazi drugi stupanj pripravnosti. Jučer je mađarska policija privela Zoltana Bakonyija, direktora kompanije MAL Rt., odgovorne za curenje otrovnog mulja iz tvornice aluminija, a spasioci su pronašli tijelo osme žrtve. Posljednja žrtva je starija žena koja je jučer pronađena kod Devecsera.
Dok se Mađari još uvijek bore s muljem, Novosađani Miloš Katić i Sergej Petrović iz Udruge izumitelja i inovatora tvrde kako su pronašli metodu koja bi potpuno sanirala posljedice zagađenja nastalog izlijevanjem alkalnog blata s opasnim elementima iz tvornice u mjestu Ajka. Kažu kako je riječ o specijalnom postupku elektrolize vode uz korištenje dva prirodna materijala, litoporita otkrivenog u Srbiji i šuntiga sa sjevera Rusije, koji se ne bi samo dekontaminiralo zatrovano zemljište nego i vodotokovi u Mađarskoj i u donjem slijevu Dunava, piše Blic.
Katić tvrdi kako se ovom metodom ne bi samo zaustavilo zagađenje, nego i "ozdravilo" zemljište i vodotokovi. "Predlažemo da se umjesto gipsa koji se koristi za posipanje kontaminiranog područja koristi smjesa obrađena po našoj tehnologiji. Ona je isključivo prirodnog podrijetla i 25 do 30 puta efikasnija i djelotvornija od gipsa", tvrdi Katić te dodaje kako će se njihovom metodom toksični otpad pretvoriti u masu koja se ne rastapa u vodi.
Za sada, sva mjerenja pokazuju da nema opasnosti od otrovnog mulja za Hrvatsku. Hrvatske vode poduzimaju pripremne mjere za ograničenje zagađenja, u slučaju da do njega ipak dođe. "Jedna od mjera obuhvaća i sprječavanje dotoka vode iz Dunava u Kopački rit na određeno vrijeme, dok eventualno zagađena voda ne proteče kroz naš teritorij, što može trajati nekoliko dana", izvijestio je jučer DUZS. Dodaju kako se moguće zagađenje u Hrvatskoj neće vidjeti zbog relativno malih koncentracija, a Dunav u našoj zemlji neće promijeniti boju ni prozirnost.
Vezane vijesti
-
Više od milijun prostornih metara otrovnoga crvenog mulja izlilo se 4. listopada iz tvorničkog spremnika za odlaganje otpada i usmrtilo devetero ljudi te uništilo goleme poljoprivredne površine
-
Zbog mogućeg stvaranja crvene prašine nakon sušenja mulja započela je i kontrola zagađenosti zraka te su svima na ugroženom području dodijeljene zaštitne maske
-
Premijer je danas u najteže pogođenom mjestu Kolontaru rekao da Mađarskoj ne treba financijska, nego samo stručna pomoć
-
Katastrofa je pogodila 7.000 ljudi, sedam sela i gradova, a izvanredno stanje je proglašeno u pokrajinama Veszprem, Gyor-Moson-Sopron i Vas. U nekim dijelovima mulj doseže razinu od čak dva metra
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.