Događaji

Europski sud za ljudska prava

Hrvatska zlostavljanoj ženi mora platiti 13.500 eura

Hrvatska zlostavljanoj ženi mora platiti 13.500 eura

Europski sud za ljudska prava je presudio da Hrvatska mora jednoj ženi, žrtvi dugogodišnjeg obiteljskog nasilja, platiti 13 i pol tisuća eura odštete jer država nije ispunila obvezu osiguravanja prava na poštivanje privatnog života.

Hrvatska je time prekršila Europsku konvenciju o ljudskim pravima, zaključak je presude donesene povodom tužbe koju je podnijela hrvatska građanka, žrtva dugogodišnjeg obiteljskog nasilja. Njezini osobni podaci i dalje su tajni te se predmet vodi pod nazivom "A. protiv Hrvatske", piše Novi list.

Sud u Strasbourgu presudio je da Hrvatska zbog kršenja prava na privatan i obiteljski život, zajamčen člankom 8. Europske konvencije o ljudskim pravima, tužiteljici mora isplatiti ukupno 13 i pol tisuća eura – devet tisuća na ime nematerijalne štete te 4.470 eura za naknadu troškova.

"Ovo je prva presuda Europskog suda u kojoj je utvrđeno da je neka država prekršila Europsku konvenciju o ljudskim pravima zbog toga što nije provela mjere zaštite žrtve", kazala je Ivana Radačić, znanstvenica u Institutu Ivo Pilar i suradnica Centra za mirovne studije.

"Sud je ovime odaslao vrlo važnu poruku, a to je da je glavni smisao zakonodavstva pružanje sigurnosti žrtvama. A za to nije dovoljno donositi sudske odluke, nego i osigurati da se one provedu", objasnila je odvjetnica Sanja Bezbradica koja je zastupala tužiteljicu A.

Pakao nasilja za A. počeo je prije sedam godina. Protiv njezinog nasilnog supruga koji ju je maltretirao fizički i psihički te joj prijetio smrću vođeno je nekoliko postupaka. Sud ga je kaznio novčanom kaznom, odredio mu mjeru obaveznog psihosocijalnog tretmana, mjeru zabrane približavanja žrtvi te ga osudio na zatvorsku kaznu od osam mjeseci. No, ni jedna od ovih odluka nije provedena sve do danas, piše Novi list.

Koliko je nasilnik bio uporan, govori činjenica da je nakon razvoda unajmio detektiva koji je otkrio tajnu adresu na kojoj su A. i njezino dijete živjeli nakon odlaska iz skloništa. Nakon toga A. je predala zahtjev za izricanje hitne zaštitne mjere, no sud ju je odbio jer je zaključio kako nije dokazala da je u neposrednoj životnoj opasnosti. A. je zbog toga podnijela predstavku Ustavnom sudu, no ustavni suci su je odbacili.

Nasilni bivši suprug od A. trenutačno služi zatvorsku kaznu, ali ne zbog obiteljskog nasilja, nego zato što je nedavno telefonski prijetio sutkinji i njezinoj malodobnoj djeci. Za iste prijetnje, koje je godinama upućivao A., nije odslužio dosuđenu zatvorsku kaznu jer su, kako su pred Europskim sudom objašnjavali hrvatski dužnosnici, zatvori pretrpani pa za njega nisu mogli pronaći mjesto!

Također, predstavnici Hrvatske u Strasbourgu su argumentirali da mjera obveznog liječenja nije primijenjena jer nema dovoljno stručnjaka koji bi tretmane provodili!

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.