Događaji

Astronomija, Astronautika

Obilježeno 30 godina rada Astronomsko Astronautičkog Društva Zadar

Obilježeno 30 godina rada Astronomsko Astronautičkog Društva Zadar

Večeras je u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar započelo svečano obilježavanje 30. godine rada Astronomsko Astronautičkog Društva Zadar (AADZ).

Prvi dio svečenog programa protekao je u  predavanju o svemiru pod nazivom 'Čudesni svemir' kojeg je održao Ante Radonić, a u drugom dijelu uslijedila je svečana dodjela priznanja i zahvalnica članovima društva i svima onima koji su na neki način doprinijeli njegovom uspješnom radu i napretku.

Večerašnji predavač Ante Radonić, od 1972. godine radi u Tehničkom muzeju u Zagrebu kao voditelj planetarija s astronautikom te mu je glavna aktivnost pokušati što više popularizirati astronomiju i astronautiku. Stoga, nije ni čudo da je upravo on večeras pozvan kao počasni gost i predavač te ujedno i jedan od sudionika svečane obljetnice AADZ-a.

Predavanje Ante Radonića, 'Čudesan svemir', prvenstveno je bilo usmjereno na događaje 'u svemiru' u proteklih nekoliko dana. 'Naime, prije samo 4 dana u svemiru se odigrao jedan neobičan susret', započeo je Radonić.

 'Američka sonda 'Deep Impact EPOXI' projurila je pored jezgre kometa pod nazivom 'Hartley 2' (poznat po tome što svakih 6 i pol godina obiđe Sunce).

To je peti put u povijesti da je jedna svemirska sonda bila u mogućnosti snimiti izbliza Hartleyev komet, odnosno, on je peti komet kojeg smo do sada uspijeli vidjeti iz bliza.'

'Sama sonda je lansirana 2005. godine, tako da joj je ovo šesta godina 'na putu', nastavlja Radonić. 'Ona je imala svoj primarni cilj - proći pored kometa 'Temple 1', što je uspiješno i odradila. Pri tom je ispustila jednu posebnu sondu koja je, sa brzinom od 10 km u sekundi, pogodila površinu jezgre kometa 'Temple 1'. Bilo je to jedinstveno, dosad i jedino, gađanje jezgre kometa od jedne sonde.'

 'Udar  je podigao veliku prašinu što je omogućilo da se odradi vrlo vrijedna i značajna analiza materijala koji je pri tom bio izbačen iz jezgre kometa 'Temple 1'.Ta je sonda bila u toliko dobrom stanju da su joj dali još jedan, novi, cilj!I tako je ona postala prva sonda koja je prošla pored 2 kometa, prije 5 godina pored 'Temple 1' i prije 4 dana pored 'Hartley 2', zaključio je Radonić.

Predsjednik AADZ-a, Nenad Ćosić, rekao nam je nekoliko informacija o samom društvu i njegovoj djelatnosti od osnutka. 'Astronomsko astronautičko društvo Zadar osnovano je 10. lipnja 1980. godine kao Astronomsko amatersko društvo Zadar.

Od tada su u Društvu paralelno aktivne i sljedeće sekcije: za meteore, Sunce, povijest astronomiju, astroarheologiju i astrofotografiju. Na samom početku svog djelovanja, članovi Društva već su imali nekoliko zapaženih radova. To je bilo iz praćenja promjena na Suncu, zatim iz praćenja meteorskih 'kiša' te iz povijesti astronomije u Zadru. Sudjelovali su na raznim natjecanjima i kongresu astronoma bivše države', kaže Ćosić.

'Od početka devedesetih godina, nastavlja Ćosić, 'Društvo je počelo mirovati sa svojom djelatnošću, da bi od 1995. godine ponovno započelo s novim aktivnostima.

Od tada, Društvo redovito održava razna predavanja za građanstvo (2-3 godišnje), izložbe, motrenja noćnog neba i sudjeluje na raznim manifestacijama u Zadru i županiji vezanima uz astronomsku i astronautičku djelatnost.

1998. godine, društvo je aktiviralo još jednu sekciju, sekciju koja je dugo bila u sjeni astronomije. Radi se o astronautici tj. raketnom modelarstvu. Od 2005. godine nadalje, modelari AADZ-a intezivno sudjeluju na raznim natjecanjima (2007. godine su pojedinačno osvojili tri zlatne i jednu brončanu medalju, a ekipno dva treća i jedno drugo mjesto).'

Na kraju oba dijela svečanog programa, AADZ je, (počasnim) gostima, novinarima i svim prisutnima, pripremilo bogatu zakusku uz nastavak (neslužbenog) druženja kako bi na jedan simboličan način obilježilo uspjeh i dostignuća svog dosadašnjeg djelovanje, ali i najavilo daljnji intenzivan rad i trud te nadu u još veća i značajnija postignuća.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.