Visoko obrazovanje
Umjesto školarina, plaćat će se upisnine
Upisnine bi nekim fakultetima mogle donijeti i veće prihode nego dosad, a na gubitku bi bili jedino fakulteti koji se najviše bune, ekonomski i pravni
Upisnine ostaju, a o tome tko će birati rektore, kao i o uvođenju novog sustava ocjenjivanja od A do F još se može raspravljati - to su neka od razmišljanja članova radne skupine ministra obrazovanja i znanosti Radovana Fuchsa, nakon što je u to ministarstvo stiglo gotovo tisuću prijedloga i primjedbi na tri zakona iz područja visokog obrazovanja i znanosti tijekom javne rasprave koja je trajala do 1. studenog.
Radna skupina, naime, ovih dana intenzivno pregledava pristigle osvrte na prijedloge zakona te poručuje kako je vrlo vjerojatno da će dio opravdanih primjedbi i uvažiti. To znači da će se od nekih prvotnih rješenja odustati, neki će se modificirati, a u vezi s nekima neće biti popuštanja. Što će točno ostati u konačnoj verziji triju zakona u radnoj skupini, još ne žele govoriti, ali neka razmišljanja već su se iskristalizirala.
Tako su, kako neslužbeno doznaje 'Slobodna Dalmacija' , bez obzira na kritike, u skupini i ministarstvu poprilično odlučni u tomu da se ukinu školarine na svim razinama visokog obrazovanja, a umjesto njih uvedu upisnine. Najviši iznos upisnine, podsjetimo, ubuduće bi bio strogo zakonski ograničen na 60 posto prosječne mjesečne plaće, što je sada 3200 kuna.
To bi za neke studente značilo i triput manji izdatak od dosadašnjeg.
- To je jedna od konstruktivnijih promjena, kojoj je bio cilj ujednačiti školarine i uspostaviti pravedniji sustav i od toga ne mislimo odustati - kažu u radnoj skupini.
Upisnine bi, uvjeravaju, nekim fakultetima mogle donijeti i veće prihode nego dosad, a na gubitku bi bili jedino fakulteti koji se najviše bune, ekonomski i pravni. Također, vrlo je vjerojatno da se neće odustati od formiranja Sveučilišnog vijeća, deveteročlanog nadzornog tijela u kojemu će sjediti četiri predstavnika države.
To je prije svega potrebno, na Rektorskom zboru u Osijeku kazao je ministar Fuchs, kako bi se uspostavila odgovorna kontrola trošenja javnih financija na sveučilištima i fakultetima. Predstavnici države u Vijeću, kako nam je pojašnjeno, ne bi nužno bili političari, nego znanstvenici i stručnjaci koje bi predlagala Vlada ili ministarstvo.
No, postoji mogućnost da se odustane od toga da Sveučilišno vijeće bira rektora, kako je sada predloženo, te da taj izbor bude kao i dosad u rukama senata sveučilišta. Članovi radne skupine navodno su vrlo odlučni i kada je riječ o institutu programskih ugovora, odnosno o tomu da se kvote za upise na fakultete i financiranje studija utvrđuju u pregovorima sveučilišta i države. Upisne kvote više ne bi utvrđivali fakulteti, nego bi se definirale kroz programske ugovore i u skladu s potrebama tržišta.
Iako u skupini kažu da novi sustav ocjenjivanja ne ulazi u "prvi red reformskih promjena", ako se pokaže da je bilo više kritika nego potpore, predlagač bi mogao odustati od uvođenja sustava ocjenjivanja od sedam slovnih ocjena od A do F, umjesto sadašnjeg od 1 do 5. Glavni je razlog predlaganja tog modela to što su analize pokazale kako je sadašnji sustav ocjena jedna od najvećih barijera većoj mobilnosti naših studenata na strana sveučilišta.
Prijedlozi koji će se još brusiti, što znači da je moguće da se od njih odustane, jesu i povratak magistra znanosti, izjednačavanje stručnih i sveučilišnih studija i drugi. Očekuje se da konačni tekstovi budu završeni do kraja studenoga. Ministar Fuchs je poručio kako zakoni neće u hitnu proceduru, nego će proći dva saborska čitanja.
Vezane vijesti
-
-
Važno je istaknuti da se nacrtima prijedloga zakona jamči depolitizacija akademske i znanstvene zajednice
-
Konačne rang-liste za upis kandidata u jesenskom roku na studijske programe visokih učilišta u akademskoj godini 2021./2022. objavljene su u četvrtak na mrežnoj stranici www.postani-student.hr, izvijestila je Agencija za znanost i visoko obrazovanje.
-
Rusija nudi stipendije za studiranje na svojim prestižnim sveučilištima hrvatskim studentima i predstavništvo Rossotrudničestva pri ruskom veleposlanstvu u Hrvatskoj objavilo je početak zaprimanja prijava za upis na studij u akademskoj godini 2018./2019.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.