Ekološka katastrofa
Albanska vlada pokrenula istragu zbog otpada na hrvatskoj obali
"Kombinacija oborina i vjetrova koji pušu s južne strane obale dovela je do plutanja smeća ka hrvatskoj obali", rekao je Lavdosh Ferruni, jedan od čelnika ekološkog pokreta Albanije
"Albanska vlada je naredila istragu u vezi s otpadom koji je stigao do hrvatske obale", donosi Deutsche Welle prenoseći izjavu čelnika albanskog ekološkog pokreta Lavdosha Ferrunia koji tvrdi da je razlog zagađenja nedostatak dobrog sustava upravljanja otpadom.
"Poznata nam je zabrinjavajuća pojava bacanja otpada na obalama rijeka, koje se poslije slijevaju u more" rekao je Ermal Dizdari, savjetnik za odnose s javnošću u albanskom Ministarstvu za ekologiju objašnjavajući kako se dogodio skandal s otpadom dodajući kako je vrlo vjerojatno zbog velikih oborina smeće koje je ostavljeno na obalama rijeka dospjelo u more, a morske struje odvele u smjeru Hrvatske.
"Angažirali smo sve strukture za istraživanje kako bismo pronašli razloge koje su doveli do toga da albanski otpad završi na hrvatskoj obali. Posebno nas zanima iz kojih dijelova Albanije je sve to poteklo. Očekujemo i punu suradnju hrvatskih vlasti, kako bi sve to što prije razjasnili", tvrdi Dizdari, dok se aktivisti za zaštitu okoliša nadaju da će se podrijetlo ovog skandala brzo otkriti.
"Zagađenje hrvatske obale dolazi u ovom slučaju od nakupljenog otpada na albanskoj obali, uglavnom niz rijeke Drin i Buna, koji su glavni nositelji zagađenja. Nažalost, mi nemamo neki sustav upravljanja otpadom kako bismo izbjegli zagađenje albanske obale, posebno tijekom zime kada je intenzitet oborina puno veći. Kombinacija ovih oborina i vjetrova koji pušu s južne strane obale dovela je do plutanja smeća ka hrvatskoj obali", rekao je Lavdosh Ferruni, jedan od čelnika ekološkog pokreta Albanije.
Ekološki aktivisti situaciju u svojoj zemlji ocjenjuju kao - paradoksalnu. Naime, Albanija je usvojila zakon o uvozu otpada iz europskih zemalja, a nije u mogućnosti upravljati ni svojim otpadom.
Vezane vijesti
-
Dok se lokalna samouprava diljem Hrvatske tek priprema za nova pravila u gospodarenju otpadom, Greenpeace Hrvatska je gotovo cijelu prošlu godinu radio na kampanji protiv plastike u Jadranu i prikupio gotovo 180 tisuća potpisa podrške
-
Povećano korištenje elektroničkih uređaja stvorilo je 12,3 milijuna tona otpada u Kambodži, Kini, Hong Kongu, Indoneziji, Japanu, Maleziji, Filipinima, Singapuru, Južnoj Koreji, Tajvanu, Tajlandu i Vijetnamu
-
Proizvodnja plastičnih predmeta u posljednjih je 50 godina porasla za 20 puta, upozorila je Zaklada Ellen Macarthur
-
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.