Događaji

Pretvorba GP Konstruktor

Šef Porezne uprave optužen za privatizacijski kriminal u Konstruktoru

Šef Porezne uprave optužen za privatizacijski kriminal u Konstruktoru

Priča oko privatizacije najveće hrvatske građevinske tvrtke ogledni je primjerak pretvorbenog kriminala

Nakon višegodišnje istrage podignuta je optužnica za privatizaciju najvećeg hrvatskog građevinskog poduzeća - Konstruktor!

Optužnica seže u daleku 1993. godinu u doba pretvorbe GP-a Konstruktor. Sve što je vrijedilo iz tvrtke su pokupili optuženici na čelu sa Željkom Žderićem, direktorom Konstruktora i najvećim pojedinačnim dioničarom Konstruktor grupe. Žderić je tada šefovao Upravnim odborom GP Konstruktor, ali nije tamo bio sam. O privatizaciji Konstruktora odlučivao je i aktualni šef Porezne uprave Ivica Mladineo, HDZ-ov kadar od posebna povjerenja.

Mladineo je sada, zajedno sa Žderićem i ostalima, optužen za zloporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju i višemilijunsku štetu nanijetu Hrvatskom fondu za privatizaciju!

Pravo je pitanje kako je moguće da Mladineo sjedi na čelu tako odgovorne institucije premda je već šest godina pod kaznenim progonom, otkako je pokrenuta istraga.

Hoće li nakon ove optužnice konačno reagirati premijerka, koja svoju političku platformu temelji na nultoj toleranciji prema korupciji i kriminalu? Mladineo bi morao ponešto objasniti i o tome kako je Porezna uprava pasivno promatrala besprizorno bogaćenje visokih dužnosnika HDZ-a i razmetanje imovinom koja nikako nije mogla biti u skladu s prihodima državnih službenika.

Govori se o korupciji, a upravo je Mladineo bio taj koji je godinama imao zadatak i obavezu držati takve stvari pod kontrolom. I jest, ali očito ne za interese države i njenih građana, već pojedinaca koji su ga tu postavili. Činjenica da je pod kaznenim progonom za ovako ozbiljno kazneno djelo, u ovih šest godina nikome nije ni najmanje zasmetala?! Tako hrvatski.

Priča oko privatizacije najveće hrvatske građevinske tvrtke ogledni je primjerak pretvorbenog kriminala. Grupa na čelu sa Žderićem, okupljena u Konstruktor Projektnom Birou, privatizirala je Konstruktor inženjering sredstvima samog Konstruktor inženjeringa. U tu tvrtku kćer izdvojeno je gotovo sve što je vrijedilo u GP Konstruktoru, u kojem je trebala biti izvršena privatizacija. Ono što je preostalo, bilo je bezvrijedno. Država, odnosno, Fond ostali su kratkih rukava, vrhnje su pokupili Žderić i kompanija.

Istragu je godinama vodio Slavko Lozina. Državnom odvjetništvu pričinjavali su problem vještaci koji su držali stranu Žderiću. I tvorac pretvorbe u Hrvata Jakša Barbić ocijenio je da je privatizacija obavljena u redu. Da stvari, ipak, nisu čiste definitivno je potvrđeno dopisom aktualnog šefa Fonda za privatizaciju Vedrana Duvnjaka, koji je naveo da su oštećeni za 2,7 milijuna DEM, za koliko je GP Konstruktor prodao Projektnom birou Konstruktor Inženjering.

Žderić se zapravo financijskim inženjeringom na hrvatski način za jeftine pare (nekih 6 milijuna kuna) domogao tvrtke vrijedne, prema nekim ozbiljnim procjenama, 240 milijuna kuna!

Postupak je uvelike usložavala i činjenica da je Konstruktor danas uspješna tvrtka, dok mnoge, privatizirane po slovu zakona - nisu bile. Kriza je, međutim, načela i Konstruktor, koji bilježi goleme dubioze, a tvrtku potresaju brojne kriminalne afere, poput izdavanja čekova bez pokrića u Kataru, zbog čega je izbio i međunarodni skandal ili, pak, besprizorne krivotvorine iz Libije, temeljem koje se Žderić pokušao domoći Slobodne Dalmacije.

Tužio ih je, naime, da su pisanjem o kriminalnoj privatizaciji upropastili posao na izgradnji autoceste u Libiji. Sudu je podnio tužbeni zahtjev na 1,8 milijardi kuna, što je bila zaračunata dobit. Otkrilo se, međutim, da Džamahirija nikad Konstruktoru nije poslala dopis kojim ih obavještavaju da gube posao jer ne žele imati veze sa tvrtkama upletenim u kriminal. Štoviše, pokazalo se da se Konstruktor nije ni natjecao za taj posao. Državno odvjetništvo i u tom je slučaju optužilo Žderića za krivotvorenje.

Optužnica za Konstruktor poslana je Općinskom sudu u Splitu prošli tjedan. Da nije ustavne odredbe da pretvorbeni kriminal ne zastarijeva, Žderić, Mladineo i ostali izvukli bi se, jer zastara nastupa protekom 20 godina od počinjenog djela, dakle 2013. godine. Imajući u vidu složenost spisa i dosadašnju sudsku praksu sa slučajevima gospodarskog kriminaliteta, teško je bilo za očekivati da bi se pravorijek donio u zakonom propisanom roku.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.