Kloniranje
Je li meso i mlijeko kloniranih životinja štetno?
Prema svim poznatim znanstvenim procjenama, nema bitne razlike između mesa i mlijeka kloniranih i običnih životinja
Savjetodavno vijeće za nove vrste hrane i njenu obradu kaže da je uvjereno da takva hrana ne može škoditi zdravlju, a britanska Food Standards Agency (FSA) najavila je da će u prosincu raspravljati o tim zaključcima.
Istraživanje su ovoga ljeta potaknule vijesti da se meso kloniranih životinja pojavilo u trgovinama u Velikoj Britaniji. Zabilježena su najmanje tri takva slučaja. U dva je bila upletena škotska farma koja je uzgajala bikove, potomke krava kloniranih u SAD-u, a u trećem je meso teleta, potomka krave klonirane također u SAD-u, završilo u jednoj londonskoj mesnici.
No članovi vijeća kažu da, prema svim poznatim znanstvenim procjenama, nema bitne razlike između mesa i mlijeka kloniranih i običnih životinja.
Šef FSA-e Andrew Wadge naglašava da je vijeće potvrdilo to da meso i mlijeko klonirane stoke i njihova potomstva u biti nije različito od konvencionalno proizvedenog mesa i mlijeka te da ne predstavlja opasnost.
U SAD-u, Južnoj Americi i Aziji poljoprivrednici mogu slobodno uzgajati klonirane krave, ovce i svinje da bi povećali svoju proizvodnju. Međutim, u Europi je za to potrebna posebna dozvola jer se takva hrana smatra 'novom'.
Neki europski proizvođači hrane smatraju da su tim zakonom, koji de facto djeluje kao zabrana, jako zakinuti. S druge strane, kritičari proizvodnje klonirane stoke upozoravaju da postoje i brojni etički razlozi za zabrinutost.
'U kloniranju životinja postoje mnoga neodgovorena pitanja - kako etička, tako i praktična - a i regulacija je nedostatna', rekla je glasnogovornica Soil Associationa. 'Kloniranje ne samo da može imati negativan utjecaj na dobrobit životinja, već i ne postoje dokazi o njegovu dugoročnom utjecaju na zdravlje.'
Europska komisija predložila je zabranu mesa i mlijeka klonirane stoke u EU.
Ugledni hrvatski znanstvenik, akademik prof. dr. Miroslav Radman u kolovozu je za medije izjavio da i on smatra da meso klonirane stoke ne može biti štetno.
'Klon životinje vrlo je sličan jednojajčanom blizancu i nema nikakve opasnosti jer su geni potpuno isti kao kod originalne životinje. Kloniranje se koristi u proizvodnji biljaka već desetljećima, a ovdje nema velike razlike. Veći problem predstavlja upotreba hormona i antibiotika u stočarstvu, no nitko ne govori o tome', rekao je dr. Radman.
Vezane vijesti
-
Kloniranje životinja još je relativno mlada i polovično učinkovita tehnologija, no znanstvenici očekuju da će znatno napredovati
-
Kineski znanstvenici klonirali su majmune koristeći istu tehniku koja je prije dva desetljeća omogućila dolazak na svijet ovce Dolly i time uklonili tehničku zapreku, a možda i otvorili vrata kloniranju ljudi, iako kažu da im to nije namjera.
-
Effektschmiede se uz pomoć fizičkih fenomena igra sa vatrom i vodom, voltažom i energijom, populariziraju Tesline eksperimente, a na jubilarni Festival nauke dolaze sa postavkom koja se bavi indukcijom i frekvencijom
-
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.