Kloniranje
Je li meso i mlijeko kloniranih životinja štetno?
Prema svim poznatim znanstvenim procjenama, nema bitne razlike između mesa i mlijeka kloniranih i običnih životinja
Savjetodavno vijeće za nove vrste hrane i njenu obradu kaže da je uvjereno da takva hrana ne može škoditi zdravlju, a britanska Food Standards Agency (FSA) najavila je da će u prosincu raspravljati o tim zaključcima.
Istraživanje su ovoga ljeta potaknule vijesti da se meso kloniranih životinja pojavilo u trgovinama u Velikoj Britaniji. Zabilježena su najmanje tri takva slučaja. U dva je bila upletena škotska farma koja je uzgajala bikove, potomke krava kloniranih u SAD-u, a u trećem je meso teleta, potomka krave klonirane također u SAD-u, završilo u jednoj londonskoj mesnici.
No članovi vijeća kažu da, prema svim poznatim znanstvenim procjenama, nema bitne razlike između mesa i mlijeka kloniranih i običnih životinja.
Šef FSA-e Andrew Wadge naglašava da je vijeće potvrdilo to da meso i mlijeko klonirane stoke i njihova potomstva u biti nije različito od konvencionalno proizvedenog mesa i mlijeka te da ne predstavlja opasnost.
U SAD-u, Južnoj Americi i Aziji poljoprivrednici mogu slobodno uzgajati klonirane krave, ovce i svinje da bi povećali svoju proizvodnju. Međutim, u Europi je za to potrebna posebna dozvola jer se takva hrana smatra 'novom'.
Neki europski proizvođači hrane smatraju da su tim zakonom, koji de facto djeluje kao zabrana, jako zakinuti. S druge strane, kritičari proizvodnje klonirane stoke upozoravaju da postoje i brojni etički razlozi za zabrinutost.
'U kloniranju životinja postoje mnoga neodgovorena pitanja - kako etička, tako i praktična - a i regulacija je nedostatna', rekla je glasnogovornica Soil Associationa. 'Kloniranje ne samo da može imati negativan utjecaj na dobrobit životinja, već i ne postoje dokazi o njegovu dugoročnom utjecaju na zdravlje.'
Europska komisija predložila je zabranu mesa i mlijeka klonirane stoke u EU.
Ugledni hrvatski znanstvenik, akademik prof. dr. Miroslav Radman u kolovozu je za medije izjavio da i on smatra da meso klonirane stoke ne može biti štetno.
'Klon životinje vrlo je sličan jednojajčanom blizancu i nema nikakve opasnosti jer su geni potpuno isti kao kod originalne životinje. Kloniranje se koristi u proizvodnji biljaka već desetljećima, a ovdje nema velike razlike. Veći problem predstavlja upotreba hormona i antibiotika u stočarstvu, no nitko ne govori o tome', rekao je dr. Radman.
Vezane vijesti
-
Kloniranje životinja još je relativno mlada i polovično učinkovita tehnologija, no znanstvenici očekuju da će znatno napredovati
-
Kineski znanstvenici klonirali su majmune koristeći istu tehniku koja je prije dva desetljeća omogućila dolazak na svijet ovce Dolly i time uklonili tehničku zapreku, a možda i otvorili vrata kloniranju ljudi, iako kažu da im to nije namjera.
-
Effektschmiede se uz pomoć fizičkih fenomena igra sa vatrom i vodom, voltažom i energijom, populariziraju Tesline eksperimente, a na jubilarni Festival nauke dolaze sa postavkom koja se bavi indukcijom i frekvencijom
-
Izdvojeno
-
Protiv 58-godišnjaka nadležnom državnom odvjetništvu policija je podnijela kaznenu prijavu zbog protupravne naplate u pokušaju.
-
Daze je nova aplikacija za slanje poruka namijenjena mlađoj generaciji, a već je stekla iznimnu popularnost među generacijom Z, iako još nije službeno ni dostupna.
-
“Trump je na skupovima gurao pitanje “Živite li bolje danas ili prije četiri godine?”, što je nešto što što rezonira s najvećim brojem glasača i što prosječnog Amerikanca najviše muči u svakodnevnom životu”, zaključuje Luša.
-
Podržite ovu simpatičnu akciju. U petak, 8. studenog, poklonite nekome knjigu. Možete je donirati primjerice Gradskoj knjižnici Zadar, čitaonici na Stanovima, staračkom domu, zadarskim korisnicima prenoćišta Sv. Vinko Paulski, ili pak donesite slikovnice na Pedijatriju...
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.