Život na Marsu ili Rheai?
Nasa pronašla dokaz vanzemaljskog života?!
Ukoliko su otkriveni dokazi života u svemiru, do otkrića je, piše AOL News, vrlo vjerojatno došlo na Marsu ili na Saturnovom mjesecu Rhea, koji ima rijetku atmosferu sastavljenu od kisika i ugljikovog dioksida
NASA je pronašla dokaz života u svemiru, vrište portali uglednih američkih medija fokusiranih na praćenje znanstvenih otkrića. Američka svemirska agencija je, naime, najavila izvanrednu konferenciju za novinare koju su zakazali za četvrtak u 14 sati.
Na toj će se konferenciji, doznaje se iz Nase, govoriti o "astrobiološkom otkriću koja će utjecati na potragu za dokazima izvanzemaljskog života". Detalji se, naravno, zasad drže u strogoj tajnosti, ali iz Nasinog se priopćenja za medije može naslutiti kako znanstvenici po prvi put posjeduju dokaz da nismo sami u svemiru.
"Astrobiologija je proučavanje porijekla, evolucije, distribucije i budućnosti života u svemiru", navodi Nasa u svom priopćenju koje je izazvalo niz špekulacija na "mreži svih mreža". Tehnoblogeri odmah su počeli nagađati što bi to Nasa mogla otkriti na svojoj konferenciji za novinare, te se vrlo brzo iskristaliziralo nekoliko najučestalijih špekulacija.
Ukoliko su otkriveni dokazi života u svemiru, do otkrića je, piše AOL News, vrlo vjerojatno došlo na Marsu ili na Saturnovom mjesecu Rhea, koji ima rijetku atmosferu sastavljenu od kisika i ugljikovog dioksida. Dodatnu potvrdu teoriji da je život pronađen na Saturnu ili jednom od njegovih mjeseca daje činjenica da se sonda Cassini nedavno vratila se istraživačke misije na tom području. Na osnovu podataka koje je prikupila ta sonda ranije je otkriveno da na Saturnovom mjesecu Enceladus postoji tekuća voda ispod površina, a otkriveni su i ugljen, kao i izvor topline koji vodu drži u tekućem stanju.
Na Nasinoj konferenciji za novinare govorit će direktorica astrobiološkog programa Mary Voytek, astrobiologinja Felisa Wolfe-Simon, astrobiologinja Pamela Conrad, autorica članka o geologiji i životu na Marsu, Steven Benner iz Fondacije za primjenjenu molekularnu evoluciju i James Elser, profesor sa Sveučilišta u Arizoni, uključen u program koji daje naglasak na istraživanje kemijskog sastava mjesta na kojima može evoluirati život.
Bloger Jason Kottke tvrdi da je ova lista vrlo indikativna. Naime. Conrad je autorica znanstvenog rada o geologiji i životu na Marsu, dok je Elner uključen u Nasin program koji je fokusiran na proučavanje kemije okoliša u kojem život evoluira. "Kad bih morao pogađati što će Nasa otkriti u četvrtak, rekao bih da su pronašli arsen na najvećem Saturnovom mjesecu Titanu, a možda čak i otkrili kemijski dokaz da ga bakterija koristi za fotosintezu", piše Kottke. Već se duže vrijeme špekulira o mogućnosti postojanja života na Titanu, iako temperatura na površini tog mjeseca iznosi oko -180 stupnjeva Celzijusa.
Vezane vijesti
-
-
Dosad je otkriveno čitavo mnoštvo egzoplaneta u svemiru, no uvijek je ostajalo samo na tome - otkrivanju. Sada masivni teleskop u ruralnom dijelu Zapadne Virginije mijenja tu sliku
-
Članovi NASA-ine posade dobili su slobodan dan za Božić i iskoristili ga za razgovor sa svojim obiteljima. Astronauti su Božić proveli u opuštajućoj i zabavnoj atmosferi.
-
Jupiterov satelit Europa mogao bi kriti neke vrlo zanimljive stvari. NASA će, sudeći prema svemu, potrošiti ogromna sredstva kako bi doznala odgovor na pitanje koje nas već dugo muči...
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.