Događaji

Pušenje, alkohol, droga...

Sve mlađe generacije ulaze u ovisnost

Sve mlađe generacije ulaze u ovisnost

Opijanje i lake droge postale su imperativ među mladima. Zadarska županija nije iznimka, a roditelji toleriraju i ono što ne bi smjeli, kaže Dario Vučenović, ravnatelj Obiteljskog centra Zadarske županije

Ovisnost je jedan od primarnih problema u Hrvatskoj, pa tako i Zadarskoj županiji. Svakodnevno slušamo o tome kako se djeca i mladi sve ranije upuštaju u konzumiranje cigareta, alkohola, lakih droga.

Na Aktualnom satu o ovom je pitanju govorila Tatjana Savić Smith, naglasivši kako bi bilo dobro da Grad donese odluku prema kojoj bi se zabranilo nošenje alkohola i njegova konzumacija na javnim površinama.

Vrlo je teško govoriti o tome što sve utječe na ovo ponašanje, ali svakako treba uzeti u obzir da živimo u vremenu u kojem je pritisak okoline intenzivan, a mladi lako padaju pod loš utjecaj. Roditelji sve manje vremena posvećuju svojoj djeci, a kada se problem prepozna, ne znaju se suočiti s njim. U tome im može pomoći Obiteljski centar, kazao je Dario Vučenović, ravnatelj Obiteljskog centra Zadarske županije.

'Uloga Obiteljskog centra prije svega je preventivna, edukacijska i savjetodavna. Prevenciji se danas posvećuje mnogo pažnje', kaže Vučenović, te dodaje kako djeca već u 13. godini ulaze u ovisnička ponašanja, a trend opijanja zahvaća sve mlađu populaciju. Zabrinut je i zbog činjenice da čak 50 posto roditelja tolerira opijanje i dozvoljava svom djetetu kasne noćne izlaske, ne pitajući se gdje i s kim provodi vrijeme.

Vrlo važan faktor u prevenciji su kontinuirani programi, a u Zadarskoj županiji na tome se radi u sklopu djelatnosti Obiteljskog centra koji provodi 3 projekta. Radi se s učiteljima, nastavnicima, školskim djelatnicima, roditeljima i djecom. Tu je i projekt 'Škola stup prevencije', te edukacija stručnih djelatnika o zakonodavnim i pravnim postupcima u prevenciji ovisnosti i sankcioniranju u slučaju rizičnog ponašanja.

'Programi su prihvaćeni u 12 zadarskih osnovnih i srednjih škola, kroz njih je prošlo 820 djelatnika, te 286 učenika', ističe Vučenović, a suradnja se pokazala vrlo dobrom, pa nije izostao ni velik odaziv roditelja.

Rezultate možemo očekivati tek nakon 4 ili 5 godina, kaže Vučenović. Programi prevencije rade na smanjenju interesa za uzimanje opijata te pravovremenom otkrivanju konzumiranja. Vrlo je važno osvijestiti sve negativne utjecaje koji mogu dovesti do rizičnog ponašanja, a tu je uloga obitelji i roditelja kao modela i edukatora neizmjerno važna, zaključuje Vučenović.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.