Događaji

Savjet mladih

Stop nasilju među mladima

Stop nasilju među mladima

Nakon humanitarne prodaje božićnih artikala u akciji 'Domu na dar', Savjet mladih u Gradskoj knjižnici Zadar organizirao je javnu tribinu koju su dodatno 'zagrijali' komentari publike

Nakon humanitarne prodaje božićnih artikala u akciji 'Domu na dar', Savjet mladih u Gradskoj knjižnici Zadar organizirao je javnu tribinu pod nazivom ' Nasilje među mladima i posljedice nasilja u obitelji'.

Moderatorica Marina Marić predstavila je goste tribine: Tatjanu Vukman, ravnateljicu Doma za odgoj djece i mladeži u Zadru, Vedranu Perić, psihologinju u srednjoj školi za primjenjenu umjetnost i dizajn, Anamariju Jurišić, predsjednicu učeničkog vijeća Zadarske županije, te Ljiljanu Gašparov-Dujmović, policijsku službenicu za maloljetničku delikvenciju.

'Nasilnicima se ne rađamo, već stječemo navike, zahvaljujući učenju tijekom odrastanja i okolini', objasnila je Tatjana Vukman, koja kao najvažniju kariku u formiranju stava vidi - obitelj. Smatra da su veliki utjecaj na porast nasilja u Hrvatskoj imale i brojne promjene kroz koje je prošla naša država, a veliki dio njih nije bio pozitivan i nije dao temelje za razvoj kulturnog i suosjećajnog društva. 'Roditelji trebaju pružiti ljubav i sigurnost, slušati svoju djecu kao ravnopravne osobe, i biti dobar primjer', zaključila je Vukman.

U Domu za odgoj djece i mladih u Zadru štićenici uče kako reagirati drugačije, a ne agresijom. Navikavaju se na razgovor, otvorenost i prepoznavanje vlastitih i tuđih osjećaja. Pronalaze aktivnosti u kojima mogu biti dobri i tako ostvaruju pozitivniji pristup životu.

Psihologinja Vedrana Perić kazala je nešto više o svom iskustvu rada s mladima i naglasila kako verbalno nasilje, kojim se češće javlja kod djevojčica, može imati daleko teže posljedice. Također, primijetila je kako su škole danas sve više obrazovne, a sve manje - odgojne ustanove.

Anamariji Jurišić za nasilje su u velikoj mjeri 'krivi' mediji koji nude sasvim pogrešnu sliku svijeta, a mladi su podložni negativnim utjecajima, osobito danas kada konzumiraju brojne neprimjerene sadržaje.

O mjerama koje provodi policija kako bi zaštitila žrtve nasilja i kaznila počinitelje govorila je Ljiljana Gašparov-Dujmović. Zanimljivo je napomenuti kako se do 14.-te godine osoba još uvijek smatra djetetom i nije podložna kaznenom postupku. Zadarska županija po pitanju nasilja još uvijek nije toliko alarmantna poput drugih županija, no još uvijek kod nas prolazi gotovo cijelo desetljeće prije reagiranja i prijave nasilja. Senzacionalistički pristup medija dodatno stigmatizira žrtve, napomenula je Gašparov-Dujmović.

Nakon kratke pauze, razgovor su dodatno potaknula pitanja/komentari koja su moderatorici i gostima uputili posjetitelji. Mnoga su pitanja ostala nedirnuta, pa već u siječnju možemo očekivati još jednu tribinu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.