Događaji

Dobna granica

U spolne odnose dobrovoljno stupati od 16 godina

U spolne odnose dobrovoljno stupati od 16 godina

Minimalna dobna granica za dobrovoljno stupanje u spolne odnose u Hrvatskoj uskoro bi se mogla značajno povisiti - sa sadašnjih 14 na 16 godina.

 

Za strože, konzervativnije rješenje prema kojemu bi pristanak na seksualni čin mogli dati samo maloljetnici nakon što napune 16 godina, što ga već duže zagovara Pravobraniteljica za djecu, Mila Jelavić, izjasnile su se i stručnjakinje i predstavnice nevladinih udruga za ženska ljudska prava, piše Novi list.

»Starom« rješenju od 14 godina, što ga zasada predlažu i pravni stručnjaci koji su izradili nacrt novog Kaznenog zakona, sklon je samo dr. Aleksandar Štulhofer, profesor Filozofskog fakultetu u Zagrebu i stručnjak za sociologiju spolnosti.

- Razumijem tu želju da se dobna granica pomakne prema starijoj dobi, osobito u zemlji koja nema sustavnu seksualnu edukaciju u školama i tako mlade ostavlja nepripremljenima. Činjenica je također da istraživanja pokazuju da je rani ulazak u seksualni život povezan s nizom rizika.

No, nisam za to da zabranjujemo nešto što se teško može kontrolirati i sankcionirati. Mnogo bi bolja strategija bila educirati, odnosno pripremiti klince da postanu seksualno aktivni tek onda kada su za to spremni i dovoljno odgovorni, objašnjava profesor Štulhofer.

Da je izostanak seksualnog odgoja i osposobljavanja mladeži za odgovorno ponašanje veći problem u Hrvatskoj nego dobna granica, slažu se i naše sugovornice koje podupiru dizanje »praga« na 16 godina. No, prava je tema, ističe Marija Lugarić, SDP-ova saborska zastupnica, da u Hrvatskoj ne postoji edukacija mladih kojom bi ih se pripremilo za kompetentno odlučivanje o vlastitom seksualnom životu.

Dijete od 14 godina ne može dati zreli pristanak za seksualni odnos, smatra dr. Gordana Buljan Flander

- Sklona sam tome da se granica za pristajanje na seksualni odnos povisi na 16 godina jer je previše zloupotrebljavanja djece.

Ali ne treba licitirati s godinama, ni raspravu svesti na administrativnu razinu. Trebamo djecu informirati i naučiti odgovornom ponašanju kako bi mogli donositi kompetentne odluke, a to se može postići samo ako uvedemo seksualni odgoj u škole, ističe Lugarić, te napominje da iznosi svoj osobni stav, a ne stajalište svoje stranke, SDP-a.

Dodaje kako je 16 godina granica »odraslosti« i u nekim drugim hrvatskim zakonima - primjerice za stupanje u radni odnos, a podsjeća i na prijedloge da se 16-togodišnjacima dopusti glasanje na lokalnim izborima.

- Podržavam stav pravobraniteljice Jelavić da se dobna granica povisi na 16 godina upravo stoga što mladi nemaju seksualnu edukaciju, nisu informirani o kontracepciji, o nasilju u vezama ni o tome kako se od njega zaštititi, kaže Sanja Cesar iz udruge CESI.
Iako se povišenjem dobne granice neće spriječiti seksualni odnosi među maloljetnicima, važno je spriječiti zlouporabu djece od odraslih, prvenstveno mladih djevojaka od strane starijih muškaraca, napominje Cesar.

- U svojoj sam praksi imala značajan broj slučajeva u kojima su seksualni zlostavljači zavodili djecu i čekali da ona napune 14 godina da stupe s njima u seksualni odnos, a na sudu su onda tvrdili da je dijete dalo svoj pristanak.

U potpunosti se slažem s Pravobraniteljicom da se granica mora povisiti na 16 godina. Dijete od 14 godina ne može dati zreli pristanak za seksualne odnose, rekla nam je dr. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.