Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenula istragu
Zakonom namjestili monopol Miloševićevom Pastoru
Iz Pastora, pak, tvrde da nemaju saznanja o tome da je skupina servisera vatrogasnih aparata zatražila od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti Zakona o zaštiti od požara
Hrvatska vlada i Sabor namjestili su Pastoru, firmi iz koje je došao aktualni potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Ivan Milošević, monopol na tržištu servisiranja vatrogasnih aparata! Iščitava se to iz dopisa kojeg je skupina malih servisera poslala Ustavnom sudu RH, a od kojeg traži ocjenu ustavnosti Zakona o zaštiti od požara koji je u Narodnim novinama objavljen 24. srpnja 2010. godine.
U navedenom Zakonu sporni su 2. i 3. članak 41. stavka u kojima stoji da serviser koji ispituje ispravnost i funkcionalnost prijenosnih i prijevoznih aparata za gašenje požara mora za taj posao biti ovlašten od proizvođača, kao i da proizvođač sam propisuje uvjete koje serviser mora obaviti da bi dobio njihovu licencu. Problem nastaje kad se u obzir uzme činjenica da Pastor kontrolira između 80 i 85 posto tržišta vatrogasnih aparata.
Također, firma u kojoj je Milošević donedavno bio šef uprave ima i vlastiti servis, što znači da licencu za održavanje aparata zapravo ne moraju dati nikome osim sebi! Na ovaj način iz posla izbacuju brojne manje servisere, kojima je to primarna djelatnost, i na tržištu stvaraju monopol koji im je zakonski omogućen. Ustavni sud svoje mišljenje o Zakonu koji pogoduje Pastoru još nije dao, a istragu je u međuvremenu otvorila i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.
Šefica te Agencije Olgica Spevec u služenom odgovoru na naš upit potvrdila nam je da Vlada nije tražila njihovo mišljenje prije nego je donijela zakon. "Budući da je Agencija zaprimila dvije predstavke servisera vatrogasnih aparata, trenutno provodi prethodno ispitivanje stanja na mjerodavnom tržištu, a naročito u svezi postupanja poduzetnika Pastor d.d", kaže Spevec i dodaje kako za vrijeme trajanja postupka ne može komentirati radnje koje Agencija provodi.
Iz Pastora, pak, tvrde da nemaju saznanja o tome da je skupina servisera vatrogasnih aparata zatražila od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti Zakona o zaštiti od požara. No, Pastor priznaje da su sudjelovali u donošenju Zakona koji im ide u korist. "Kao i ostala poduzeća i organizacije na čije djelovanje utječe Zakon o zaštiti od požara, Pastor je sudjelovao u njegovoj izradi davanjem sugestija na prijedloge zakona kroz strukovne udruge", odgovorila je Uprava Pastora na naš upit.
Servisere je Zakon šokirao jer, kako ističu u svojoj prijavi Ustavnom sudu, niti za jedan drugi proizvod ne postoji slična zakonska odredba. "Proizvođač motornih vozila (npr. Fiat) ima ovlaštene servise u kojima je vlasnik vozila dužan servisirati vozilo za vrijeme trajanja garantnog roka, ukoliko želi da mu vrijedi garancija, no da li će i poslije servisirati vozilo u Fiatovom ovlaštenom servisu ili u nekoj obrtničkoj mehaničarskoj radionici, Fiat to nikako ne uvjetuje, a niti mu je to i jednim važećim propisom, niti u jednoj državi omogućeno. No očito, što je motorno vozilo prema sofisticiranom uređaju kao što je vatrogasni aparat?!", poručuju serviseri Ustavnom sudu i napominju kako su im Vlada i Sabor donošenjem takvog Zakona ugrozili Ustavom zajamčeno pravo na rad i slobodu rada.
Da Pastor već duže vremena pokušava postati monopolist na tržištu servisiranja vatrogasnih aparata pokazuje i mišljenje ravnatelja Učilišta vatrogastva i zaštite i spašavanja, te pomoćnika ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje Branka Smrekara datirano 9. travnja 2008. godine. U tom očitovanju koje je poslano Upravi za inspekcijske i upravne poslove pri Ministarstvu unutarnjih poslova Smrekar je dao izrazito negativno mišljenje o zahtjevu Pastora da uvede pravilnik kojim bi diktirali uvjete na tržištu.
Pastor je, vidi se iz Smrekarovog očitovanja, želio serviserima nametnuti izrazito nepovoljne ugovore kojima bi ih doveo u neravnopravni položaj. Tražili su tako da svaki serviser s Pastorom sklopi ugovor prema kojem bi svake godine morali ostvariti najmanje 500.000 kuna prometa u poslovanju s tom firmom, u suprotnom gubi ovlaštenje za servisiranje njihovih aparata. Pastor je tražio također da im se omogući pravo raskidanja ugovora u slučaju nastanka "štete za gubitak ugleda proizvođača". U tom bi slučaju serviser također morao platiti Pastoru 25.000 eura odštete! Ujedno, ugovorom bi bilo propisano da ovlaštena osoba iz Pastora u svakom trenutku ima pravo izvršiti pregled prostorije servisa i opreme.
Smrekarovo je mišljenje kako je pravilnik koji je Pastor pokušao nametnuti serviserima štetan i izrađen tako da direktno ide u korist Pastorovog vlastitog servisa. "Svakako treba voditi računa o tome kakve će posljedice ovi dodatni uvjeti prouzročiti kod primjene", obrazložio je Smrekar. Da su tada prihvaćeni Pastorovi uvjeti, ta bi firma dovedena u poziciju koja je iznad Inspektorata unutarnjih poslova i Pravilnika o održavanju i izboru vatrogasnih aparata. Firma prebogatog potpredsjednika Vlade Miloševića zapravo je godinama pokušavala urediti tržište onako kako to njima najbolje odgovara. Prošle godine im je Vlada Jadranke Kosor to i zakonski omogućila.
Kad je Kosorica dovela Miloševića u Vladu na zahtjevnu poziciju potpredsjednika za investicije opravdala je odluku upravo njegovim angažmanom u Pastoru. Opisala ga je kao uspješnog poduzetnika koji je dugi niz godina vodio jednu od najprosperitetnijih hrvatskih kompanija. No, bi li Pastor doista bio toliko uspješan da kroz sve ove godine nije imao potporu državnih institucija koje su mu omogućile uništavanje konkurencije?
Već je i sama privatizacija Pastora, podsjećamo, i te kako sporna. Milošević u Pastoru drži 60 posto dionica, ali tko zna bi li ih ikad stekao da je Hrvatski fond za privatizaciju svojevremeno prihvatio najpovoljniju ponudu za kupnju dionica, umjesto da je omogućio preuzimanje firme Miloševićevom ocu. Zbog toga je protiv Miloševića DORH-u podnesena prijava od strane Pere Kovačevića, zamjenika predsjednice HFP-a Ante Starčević, koji ističe da je Državne revizija utvrdila niz nepravilnosti oko privatizacije Pastora.
Očito se radi o firmi koja je političkom vrhu oduvijek bila mila, s obzirom da je u privatizaciju bio uključen i tadašnji potpredsjednik Vlade za ekonomska pitanja Borislav Škegro, koji je kasnije postao ministar financija. Isti taj Škegro sada vrši poziciju savjetnika Jadranke Kosor pa ne bi bilo iznenađujuće da je upravo on imao svoje prste u donošenju zakona koji Pastoru jamči stvaranje tržišnog monopola, a možda je premijerki savjetovao i da šefa Uprave "uspješnog poduzetnika" Miloševića, pozove u Vladu i učlani u HDZ.
Podsjećamo, Index je ranije otkrio da se u svojim ostalim poduzetničkim pothvatima Milošević nije iskazao. Milošević je, osim u Pastoru, funkciju direktora vršio u još devet firmi. Neke su se u međuvremenu ugasile, a ove koje i dalje postoje u debeloj su "banani" s obzirom da posluju sa značajnim minusima. Za neke od Miloševićevih poduzetničkih izleta Kosorica čak nije ni znala, što dovoljno govori koliko je provjerila njegovu poslovnu biografiju prije nego ga je postavila na presudnu poziciju unutar svoje Vlade.
Vezane vijesti
-
Govoreći o svom radu u zadnjih mjesec dana i ambicijama u narednim mjesecima u Vladi, Milošević se uglavnom služio uobičajenim floskulama
-
-
-
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.