Traži se...
Pet kriminalki iz Hrvatske na listi Interpola
Čak 127 osoba nalazi se na Interpolovu popisu traženih kriminalaca iz Hrvatske. S obzirom na broj stanovnika, ispada da je Hrvatska druga najtraženija nacija iz cijele Europe!
To nam nikako ne služi na čast, posebice kad se zna da su ispred nas jedino Albanci (njih 160). Najviše Hrvata traži se zbog ratnih zločina i gospodarskog kriminala, a među njima su najpoznatiji Branimir Glavaš, Miroslav Kutle, osumnjičen zbog afere "Gradski podrumi", te Milivoj Ašner koji s 98 godina slovi za najstarijeg kriminalca. Potonjeg sud u Požegi traži još zbog ratnih zločina počinjenih u Drugom svjetskom ratu, piše Slobodna Dalmacija.
Iako se odavno nalazi u pritvoru u Austriji, na stranicama Interpola još su fotografije bivšeg premijera Ive Sanadera, kojeg zagrebački sud traži zbog organiziranog i međunarodnog kriminala te prijevare. Na listi najtraženijih Hrvata našlo se čak 49 onih koji su rodom iz Slavonije ili Baranje, ili ih traže naši slavonski sudovi zbog raznih kriminalnih radnji, od ubojstava, raznih ratnih zločina do međunarodnog i organiziranog kriminala, krivotvorenja, gospodarskog kriminala, bijega iz zatvora i krađa.
Usporedimo li prošlu s 2004. godinom, Interpol je tada objavio popis 61 hrvatskog državljanina koji je upetljan u kriminalne radnje. Brojka raste iz godine u godinu, a sada se među 127 antijunaka nalazi i pet Hrvatica.
Zlatica Dananić (65) iz Ravne Gore traži se zbog prijevare, kao i Zagrepčanka Natali Sofrić (45). Vukovarka Slađana Korda (38) zbog ratnog zločina, isto kao i Eva Radeka (65) iz Bošnjaka. Riječanka Ana Pećaver Lešić (36) traži se zbog ubojstva.
- Kada je riječ o broju međunarodnih tjeralica za hrvatskim državljanima, treba uzeti u obzir činjenicu da Interpol na svojim javnim, javnosti dostupnim stranicama na internetu, objavi samo dio tjeralica, jer, za ilustraciju, u 2009. godini Interpol je izdao 5020 novih tjeralica. Kada se ta brojka pridoda do tada već postojećima, ranije izdanim tjeralicama, imamo podatak da je krajem 2009. godine cirkuliralo oko 75 tisuća tjeralica na svjetskoj razini. Neke od njih odnose se i na hrvatske državljane, no broj traženih osoba nije i ne može biti fiksni, jer se neprestano izdaju nove tjeralice, a ukidaju one realizirane - kazali su nam u Odjelu za odnose s javnošću MUP-a RH gdje smatraju da se iz podataka o samom broju tjeralica ne mogu donositi procjene o stopi kriminala u nekoj zemlji.
S druge strane, okvirno se može zaključiti da neka država sa sličnom stopom kriminaliteta kao i Hrvatska, ali s puno većim brojem stanovnika od Hrvatske, ima i puno više raspisanih međunarodnih tjeralica.
Italija, zemlja poznata po mafiji i organiziranom kriminalu, ima tek 27 svojih državljana na Interpolovim tjeralicama, Srbija njih 98, Crna Gora 76, Bosna i Hercegovina 70, Slovenija 6, dok su pravi "odlikaši" Makedonci, kojih uopće nema na stranicama Interpola gdje se inače traže stotine bjegunaca iz 231 države.
Spomenimo još samo Nijemce, njih 38 koliko ih se traži, kao i 27 Mađara, 25 Francuza, te samo tri Austrijanca. Sve te osobe traže se zbog ubojstava, bijega iz zatvora, ratnih zločina, pronevjera, krađa, organiziranog kriminala...
Vezane vijesti
-
-
Kutle, protiv kojega se vodi više postupaka za pretvorbeni kriminal tijekom 1990-ih, već je pravomoćno osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog zlouporaba
-
Prema priopćenju Policijske uprave Dubrovačko-neretvanske, Ilin, Novosađanin kojemu je policija navela tek inicijale, uhićen je u petak u trenutku kada je stigao na prijelaz Klek kako bi pokušao izaći iz Hrvatske
-
Hrvatska policija raspisala je u srijedu tjeralicu za odbjeglim bivšim trenerom Dinama Zoranom Mamićem, nakon što se u ponedjeljak do ponoći nije javio na izdržavanje zatvorske kazne, dok istovremeno njegova brata Zdravka tužitelji u Livnu ispituju o optužbama koje je prijavio Uskoku.
Izdvojeno
-
Puhat će slaba do umjerena bura, od sredine dana jugozapadni i sjeverozapadni vjetar, uz malo, mjestimice umjereno valovito more.
-
Krumpir je jedna od najbitnijih namirnica u mnogim kućanstvima, ali može brzo proklijati ako se ne čuva u pravim uvjetima.
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.