Događaji

Podvodna fotografija na Morskom utorku

Morski utorak: Kako ovjekovječiti čudesan svijet podmorja?

Morski utorak: Kako ovjekovječiti čudesan svijet podmorja?

Još jedan zanimljivi Morski utorak u Multimedijalnoj dvorani GKZD predstavio nam je morskog akvarista Mirko Belošević koji je održao predavanje o podvodnoj fotografiji.

Mirko Belošević živi u Zadru te se morskom akvaristikom bavi više od deset godina. Nakon instalacije svog prvog morskog akvarija dok je još živio u Italiji, hobi ga je toliko privukao, pa je počeo pisati članke za akvarističke magazine, da bi na kraju prije pet godina bio jedan od osnivača talijanskog magazina Aquaplanta& Reefart, u kojem danas izdaje članke, te je odgovorni urednik morskog dijela časopisa. Mirko od prošle godine vodi firmu CROREEF koja se bavi od ideje do izrade akvarija po mjeri, te prodaje najmodernijih tehničkih pomagala za morsku akvaristiku.

U svojem predavanju, Mirko nam je ukratko objasnio sve u vezi osnova fotografije za početnike. Na vlastitom primjerima uvjerio nas je kako se njome može baviti bilo tko. Dovoljno je imati jednostavni mali fotoaparat koji može ići pod vodu. Danas se takav fotoaparat može kupiti za 2000-2500 kn, i dovoljno je da može ići do 3 metra dubine (iako ima i onih koji idu i do 10 metara dubine). I takav mali aparat ima jako puno opcija koje mogu poslužiti i koje se mogu iskoristiti kako bi se napravilo odlične fotografije.

Iako ljudi imaju predrasudu da se bogati (pod)morski svijet može pronaći samo na većim dubinama, tome nije tako. Nismo ni svjesni kakav je bogati morski svijet na samo 0, 50 metara dubine. Većinu predivnih podvodnih fotografija koje nam je pokazao, Mirko je napravio na samo 20-30 centimetara dubine!

Osim fotografija koje smo mogli pogledati na predavanju, Mirko nas je uputio u nekoliko osnovnih pravila i savjeta koje svaki fotograf početnik treba naučiti i poštovati kako bi njegove podvodne fotografije bile sve bolje, a s vremenom i savršene.

Mirko je slikao sve fotografije Olympusom 1030 koji se danas više ne proizvodi, ali naravno njegovi nasljednici su isto tako kvalitetni, ako ne još i kvalitetniji - npr. Olympus 6060, 6080, 8060, 8080.

'Otvor blende vezan je uz dubinsku oštrinu i uz to koliko svjetla prima vaš fotoaparat u određenom trenutku. Ako vam treba više svjetla da biste osvijetlili vaš fini senzor, trebate više otvoriti blendu i povećati ekspoziciju. Ekspozicija je vrijeme u kojem svijetlo ulazi u objektiv vašeg fotoaparata. Ako ima dovoljno osvjetljenja, onda morate smanjiti vrijeme ulaska svijetla u objektiv i zatvoriti blende', objašnjava Mirko.

Zbog loma svjetlosti se smanjuje kut u fotoaparatu. Index loma svijetlosti zraka je 1, a vode 1.33 no, današnji fotoaparati automatski ispravljaju taj lom svijetlosti pomoću svojih leća. Bljeskalica/flash ne smije biti postavljena prema aparatu, već od aparata. Zatim, tu su i gubici boje sa povećanjem dubine - tako na 5 metara gubi se crvena boja, na 10 metara narančasta, zatim žuta, itd. Na kraju ostaju tonovi sive, bijele i plave.

Kako bi vaš motiv na fotografiji bio izoštren, dubinska oštrina je vrlo važna. Što više svjetla imate, puno ćete lakše ostvariti dubinsku oštrinu.

Važno je također da se što više približite vašem motivu jer je onda sve lakše i fotografija će biti uspješnija. Ili, kako to kaže Mirko: 'Ako mislite da ste blizu, približite se još bliže, i još bliže, i još bliže...'

Također, bolje je fotografirati 'prema gore', a ne prema dolje. Potpuno je drugačije kada se spustite na razinu na kojoj vam se nalazi motiv i kada fotografirate 'oči u oči' s njim.

Morate biti jako strpljivi jer svaka uspješna fotografija rezultat je velike strpljivosti. Pazite da ne odrežete vaš motiv. Ako imate kontrast pozadine i motiva, oboje će doći do izražaja i međusobno se istaknuti te će fotografija biti odlična.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.