Sigurnost na mreži
Znate li što vaše dijete radi na Internetu?
Imate nekoliko sati mira, jer se za vaše dijete brine 'besplatna dadilja'. Nekada je to bila televizija, danas je to računalo spojeno na Internet.
Znate li što vam dijete radi, dok zuri u ekran i 'klika' mišem?
Prema nekim istraživanjima, svako dvadeseto dijete u svijetu (u dobi od 6 do 15 godina) putem Interneta komunicira s nepoznatim osobama, a u Hrvatskoj čak 49 posto djece 'surfa' bez roditeljskog nadzora.
I ove godine zajednica 'Suradnici u učenju', okupljena oko portala ucitelji.hr i digitalnog časopisa Pogled kroz prozor pokrenula je akciju 'Sigurniji internet za djecu', namijenjenu učenicima, učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, roditeljima i ostalim osobama kojima je sigurnost djece na internetu važna.
Akciju, koja se već 2 godine provodi u cijelom svijetu, u Gradskoj knjižnici Zadar predstavila je dipl.ing. Marina Kulaš, koja je Zadranima kazala nešto više o tome kako Internetu pristupiti primjereno, odgovorno i sigurno.
'Nije u redu kada roditelji djeci potpuno zabrane korištenje Interneta. Internet može pomoći u obrazovanju, informiranju, komunikaciji, ali velika sloboda sa sobom nosi i veliku odgovornost. Važno je zajednički posjećivati stranice i upoznati se sa sklonostima djeteta, a također je dobro računalo smjestiti tamo gdje možete kontrolirati što vaše dijete gleda i sluša'.
Postoji velik broj edukativnih stranica koje su primjerene djeci, a za sve ostale važno je uspostaviti pravila i razgovarati o tome s djetetom. Danas gotovo pa da i nema osobe koja nije otvorila svoj profil na popularnoj društvenoj mreži Facebook, a tu treba biti posebno oprezan, pojašnjava Kulaš. Treba izbjegavati ostavljanje osobnih informacija, fotografija, kao i ostvarivanje kontakta s nepoznatim osobama.
Roditelji bi trebali imati uvid u online - prijatelje svojega djeteta. Kulaš navodi kako postoje posebne društvene mreže koje su primjerene osobama mlađima od 13 godina, a one su, za razliku od Facebooka, svakodnevno kontrolirane, pa nude siguran način komunikacije.
Roditeljsko nadgledanje aktivnosti na Internetu izuzetno je važan korak u zaštiti djece i mladih od sve raširenije pojave elektroničkog nasilja. I dok posljedice napada virusa napadnuto možete riješiti tako da računalo odnesete na popravak, sjetite se da vaše dijete - nije računalo
Vezane vijesti
-
Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu obaviještena je o pomorskoj nesreći putničkog katamarana „Princ Zadra“ u vlasništvu tvrtke Miatrade, koji se 15. studenog 2024. oko 18:20 sati nasukao kod otoka Premuda.
-
Vrijeme je za godišnju matineju košarkaša Zadra u Beogradu: u nedjelju u 12 sati u 9. kolu AdmiralBet ABA lige gostovat će kod FMP-a Soccerbet.
-
Zbog utvrđene bakterije Salmonella Enteritidis s tržišta je opozvana serija otkoštenih i smrznutih "TataMata" – pilećih bataka i zabataka koje proizvodi Valipile iz Sesvetskog Kraljevca, a na tržište stavlja Stanić, izvijestili su u petak iz Državnog inspektorata.
Izdvojeno
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
-
Povodom Europskog dana jednakih plaća SDP je danas na Narodnom trgu u Zadru, kao i drugim gradovima širom RH, organizirao kampanju kojoj je cilj podizanje svijesti o nejednakim plaćama muškaraca i žena u RH i na razini EU.
-
Znanstvenici su otkrili najveći koralj na svijetu u jugozapadnom dijelu Tihog oceana, javlja u četvrtak BBC.
-
Od 13. do 16. studenoga 2024. u Opatiji je održana 49. izborna Skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva koja je okupila knjižničare iz cijele Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.