Događaji

Gradska uprava ima 170 djelatnika

Treba li smanjiti broj zaposlenih u Gradskoj upravi?

Treba li smanjiti broj zaposlenih u Gradskoj upravi?

Rijeka ima 450, a Split 540 zaposlenika, dok je kod nas to oko 170

Prije nekoliko mjeseci po prvi put je objavljena vijest da zaposlenicima zadarske gradske uprave plaće kasne nekoliko dana. Nova je vijest da su prošlog mjeseca zaposleni plaću dobili na vrijeme, ali na računu Grada nije bilo dovoljno novca da se istodobno plate i doprinosi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, pa je to učinjeno naknadno, kada se blagajna kako-tako popunila. Kriza je evidentna i jako lupa na vrata gradske vijećnice.

Posljednji otkaz koji je kao poslodavac uručio Grad Zadar bio je otkaz pravomoćno osuđenom Kalmetinom vozaču Danijelu Miočiću, navodi Slobodna Dalmacija , koja se pozabavila zaposlenjima u Gradskoj upravi.

'Priča o padu prihoda i posljedičnom smanjivanju broja zaposlenika se ne može automatski i linearno primjenjivati i na gradsku upravu. Točno je da u Gradu ima jako opterećenih radnih mjesta, ali ima i onih bez kojih bi se sigurno moglo, no mislim da bi trebao postojati dugoročan program i plan smanjivanja broja zaposlenih', kaže Stanislav Maroja, županijski sindikalni povjerenik službenika i namještenika. Maroja pritom podvlači da su plaće gradskih tajnica ispod državnog prosjeka te da, ako se odbiju plaće gradonačelnika, zamjenika i pročelnika, ni plaće VSS zaposlenika ne idu preko 6000 kuna.

Grgurović je prije dvije godine najavio osnivanje svojevrsnog fonda preko kojega bi Grad olakšao situaciju ljudima koji su u krizi ostali bez posla. Sve je ostalo na obećanju: tada je u proračunu bilo novca, ali se ispostavilo da broj novih nezaposlenih nije značajan, a sada, kada je nezaposlenih sve više, presušio je proračun.

'Javna bi uprava morala pratiti tendencije koje vladaju u gospodarstvu, s tim se slažem, ali ponekad broj zaposlenika ne mora biti u skladu s punjenjem proračuna jer obim posla ostaje isti ili se uvećava bez obzira što se stanje u proračunu mijenja, kaže Grgurović, navodeći primjer liječnika i medicinskih sestara, pa i komunalnih redara koji moraju odrađivati svoj sve veći posao unatoč "rupama" u proračunu', kaže dogradonačelnik Dražen Grgurović.

'U usporedbi s jadranskim gradovima, Zadar nije pretjerao sa zapošljavanjem: Rijeka ima 450, a Split 540 zaposlenika, dok je kod nas to oko 170. Osim toga, Rijeka ima 40-ak zaposlenih u informatičkom sektoru, a mi svega dvoje, ali to je bila stvar političke odluke, a ne odraz stanja u proračunu. U usporedbi sa Zadrom, a sukladno broju stanovnika, Rijeka bi trebala imati 200 zaposlenika manje, obrazložio je Grgurović svoj stav.

U 2009. godini u gradskoj je upravi zaposleno devet novih ljudi, od čega su tri pročelnika i jedna čistačica, dvoje ih je primljeno u UO za izdavanje građevinskih dozvola, dvoje u UO za kulturu i dvoje u resoru poljoprivrede. Istodobno, u mirovinu je otišlo isto toliko zaposlenika - devet. Prošlu je godinu gradonačelnik Vrančić završio u plusu: zaposlio je devet novih radnika, a u mirovinu je otišlo samo njih dvoje. U Gradu trenutačno radi 168 zaposlenika i tri dužnosnika, gradonačelnik Vrančić i zamjenici Grgurović i Kasap.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.