Gdje je nestao identitet grada?
Povijesna jezgra Dubrovnika spala na tisuću stanovnika
Nema građanina koji nije spomenuo problem dostave, koja se zaustavlja na Pilama i Pločama, ili majstora koji se uopće ne žele zaputiti u Grad
Među dubrovačkim zidinama živi oko tisuću stanovnika, upola manje nego što navodi službena statistika, a dobna im je struktura vrlo loša − malo je mladih i prevladava starija populacija, piše slobodnadalmacija.hr
Porazni su to, premda očekivani preliminarni rezultati ankete o izumiranju povijesne jezgre Dubrovnika, odakle se zbog sve težih životnih uvjeta i najskupljih hrvatskih kvadrata iseljava sve više građana. Anketu provode polaznici doktorskog studija povijesti stanovništva na Sveučilištu u Dubrovniku, a voditelj studija, upravitelj dubrovačkog Zavoda za povijesne znanosti HAZU-a prof. dr. Nenad Vekarić, ističe da rezultati nisu konačni.
− Ne možemo reći da je 1000 konačan, nego preliminarni broj stanovnika u povijesnoj jezgri. Moguća su odstupanja od 10 posto − precizira dr. Vekarić.
Anketari su tek na pola puta, jer su sa “snimanjem” stanja počeli prije dvadesetak dana, a isto toliko trebat će im za završetak studije, kojom će biti obuhvaćen reprezentativan uzorak više od pola stanovnika spomeničke jezgre.
Rezultati će biti objavljeni u doktorskim disertacijama, ali i na druge načine. Ne žele ih, dodaje dr. Vekarić, “držati u ladicama”, nego ih, radi pronalaženja rješenja za spas povijesne jezgre i zaustavljanje iseljavanja stanovništva, podastrijeti politici, odnosno Gradu Dubrovniku.
Ispitanici su uglavnom spremno “otvorili dušu” anketarima, povjerili im razmišljanja o uvjetima života, ali i mjerama koje bi im olakšale dane u spomeničkoj zoni zatrpanoj stolovima ugostiteljskih objekta, gdje je sve skuplje.
Nema građanina koji nije spomenuo problem dostave, koja se zaustavlja na Pilama i Pločama, ili majstora koji se uopće ne žele zaputiti u Grad, također navode anketari.
Na popisu stvari koje ih tište su i prazni stanovi, što je jedan od anketiranih slikovito izrazio rekavši kako “smijeh i plač treba vratiti Gradu”, buka, pitanje ograničenja broja kruzera, a napominju i da uređenje četvornoga metra u Gradu košta 1000 eura, dakle, znatno više nego drugdje, što je ključni problem.
Vezane vijesti
-
Hrvatska je u posljednjem desetljeću izgubila najmanje oko 250 tisuća stanovnika jer smo, prema procjeni Državnog zavoda za statistiku, lani krajem prosinca imali 4,036 milijuna stanovnika, piše u utorak Večernji list.
-
Predsjednik Hrvatskog sabora istaknuo je u ponedjeljak na Dubrovnik forumu da će pandemija “trajno izmijeniti život” i da neće biti povratka na način života koji je postojao prije pandemije te da je više nego ikada sada potrebna suradnja, solidarnost i zajedništvo.
-
Glavna tajnica Vijeća Europe, potpredsjednica Europske komisije i nekoliko europskih ministara vanjskih poslova zaključili su u subotu na 14. Dubrovnik forumu kako je covid-19 pokazao da su u današnjem svijetu multilateralizam i solidarnost nužni.
-
U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 34 novih slučajeva zaraze koronavirusom, od kojih je 19 utvrđeno brzim antigenskim testom, a oporavilo se 25 osoba, izvijestio je u nedjelju Županijski stožer Civilne zaštite.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.