Događaji

Gdje je nestao identitet grada?

Povijesna jezgra Dubrovnika spala na tisuću stanovnika

Povijesna jezgra Dubrovnika spala na tisuću stanovnika

Nema građanina koji nije spomenuo problem dostave, koja se zaustavlja na Pilama i Pločama, ili majstora koji se uopće ne žele zaputiti u Grad

Među dubrovačkim zidinama živi oko tisuću stanovnika, upola manje nego što navodi službena statistika, a dobna im je struktura vrlo loša − malo je mladih i prevladava starija populacija, piše slobodnadalmacija.hr

Porazni su to, premda očekivani preliminarni rezultati ankete o izumiranju povijesne jezgre Dubrovnika, odakle se zbog sve težih životnih uvjeta i najskupljih hrvatskih kvadrata iseljava sve više građana. Anketu provode polaznici doktorskog studija povijesti stanovništva na Sveučilištu u Dubrovniku, a voditelj studija, upravitelj dubrovačkog Zavoda za povijesne znanosti HAZU-a prof. dr. Nenad Vekarić, ističe da rezultati nisu konačni.

− Ne možemo reći da je 1000 konačan, nego preliminarni broj stanovnika u povijesnoj jezgri. Moguća su odstupanja od 10 posto − precizira dr. Vekarić.

Anketari su tek na pola puta, jer su sa “snimanjem” stanja počeli prije dvadesetak dana, a isto toliko trebat će im za završetak studije, kojom će biti obuhvaćen reprezentativan uzorak više od pola stanovnika spomeničke jezgre.

Rezultati će biti objavljeni u doktorskim disertacijama, ali i na druge načine. Ne žele ih, dodaje dr. Vekarić, “držati u ladicama”, nego ih, radi pronalaženja rješenja za spas povijesne jezgre i zaustavljanje iseljavanja stanovništva, podastrijeti politici, odnosno Gradu Dubrovniku.

Ispitanici su uglavnom spremno “otvorili dušu” anketarima, povjerili im razmišljanja o uvjetima života, ali i mjerama koje bi im olakšale dane u spomeničkoj zoni zatrpanoj stolovima ugostiteljskih objekta, gdje je sve skuplje.

Nema građanina koji nije spomenuo problem dostave, koja se zaustavlja na Pilama i Pločama, ili majstora koji se uopće ne žele zaputiti u Grad, također navode anketari.

Na popisu stvari koje ih tište su i prazni stanovi, što je jedan od anketiranih slikovito izrazio rekavši kako “smijeh i plač treba vratiti Gradu”, buka, pitanje ograničenja broja kruzera, a napominju i da uređenje četvornoga metra u Gradu košta 1000 eura, dakle, znatno više nego drugdje, što je ključni problem.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.